رئیس‌جمهور فیلیپین چین را به "آلمان نازی" شبیه دانست

جمهوري چين

رئیس جمهوری فیلیپین در سخنرانی حود در ژاپن و با تاکید بر اینکه جهان نمی‌تواند به بی‌اعتنایی خود نسبت به ادعای پکن در قبال مالکیت دریای چین جنوبی ادامه دهد، چین کنونی را به آلمان نازی شبیه دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، اظهارات بنینو آکوئینو، رئیس جمهوری فیلیپین در حالی مطرح شده که تنش‌ها برسر مالکیت دریای چین جنوبی و ساخت و سازهای دولت چین در این آب‌های بین‌المللی افزایش یافته است.

آکوئینو در این سخنرانی برای تجار ارشد در توکیو گفت: در صورتی که این خلأ باقی بماند و آمریکا به عنوان ابرقدرت جهانی بگوید که به ساخت و سازهای چین در دریای چین جنوبی تمایلی ندارد، شاید هیچ اتفاقی برای متوقف کردن پکن رخ ندهد. در حال حاضر من چین کنونی را به آلمان نازی شبیه می‌دانم؛ کشوری که در دوران جنگ جهانی دوم به دنبال دستیابی و کشورگشایی به قلمروهای بیشتر بود. در آن دوران آلمان نازی آب‌های بین‌المللی و کشورهای جهان را زیر پا گذاشت تا بیش از پیش بر قلمرو خود بیافزاید. اگر در آن زمان کشوری پیدا می‌شد تا آدولف هیتلر، رهبر آلمان نازی را متوقف کند می‌توانستیم از وقوع جنگ دوم جهانی جلوگیری کنیم.

اظهارنظرهای رئیس جمهوری فیلیپین باعث خشم پکن شده و سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت که به شدت از این صحبت‌ها ناراضی و شوکه شده است.

پکن مدعی است که فیلیپین به صورت غیرقانونی جزایر متعلق به چین را در دریای چین جنوبی اشغال کرده است.

صحبت‌های رئیس جمهوری فیلیپین پس از آن صورت گرفت که باراک اوباما، همتای آمریکایی‌اش به بررسی تنش‌های رو به رشد در دریای چین جنوبی پرداخته و به قدرت‌های منطقه‌ای به ویژه چین تاکید کرد که به قوانین احترام گذاشته و از بی‌اعتنایی به این قوانین امتناع کند.

دولت چین درخواست‌های آمریکا را برای توقف ساخت و سازها در دریای چین جنوبی رد کرده و می‌گوید این اقدامات برای حفظ و ثبات تمامیت ارضی است و این ساخت و سازها در آب‌های مورد مناقشه تنها باعث تحقق مسئولیت پذیری بین‌المللی می‌شود.

ویتنام، مجمع الجزایر فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان همگی مدعی مالکیت آب‌های مورد مناقشه و جزایر کوچک و صخره‌های مرجانی در این منطقه هستند.

بنینو آکوئینو همچنین در جریان خطابه خود در پارلمان ژاپن گفت: امنیت دریایی و سواحل شرق و جنوب شرق آسیا به خاطر تلاش‌ برخی دولت‌های آسیایی به ویژه چین برای رسم مجدد محدودیت‌های جغرافیایی و گسترش قلمروها در معرض خطر قرار گرفته است.

انتهای پیام

کد N845585