آماده باش در مرز الجزایر با لیبی پس از پیشروی داعش

سیاسی

یک منبع امنیتی در الجزایر از آماده باش نیروهای مستقر در مرزهای این کشور با لیبی برای مقابله با هر گونه تهدید احتمالی ناشی از پیش روی گروهک تروریستی داعش در مناطق غرب لیبی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، منبع مذکور که خواست نامش فاش نشود گفت: احمد قاید صالح رئیس ستاد مشترک ارتش ملی الجزایر به نیروی زمینی، نیروهای ویژه و نیروی هوایی مستقر در مناطق مرزی دستور آماده باش داده است.

به گفته این منبع، نیروهای ارتش الجزایر دستور گرفته اند تا در صورت مشاهده هرگونه تلاش برای نفوذ به مرزهای های این کشور، شلیک کنند. اعلام آماده باش مرزی به خاطر پیشروی گروهک داعش به مناطق جدید در غرب لیبی و سلطه این گروهک بر شهر سرت و همچنین عقب نشینی نیروهای ارتش لیبی انجام گرفته است.

این در حالی است که مرزهای میان الجزایر و لیبی به طول 1000 کیلومتر، طی چهار سال گذشته یعنی پس از سقوط رژیم معمر قذافی در سال 2011 ، شاهد نفوذ مکرر گروه های مسلح وابسته به القاعده بوده است. مقامات الجزایر طی ماه های گذشته 10 هزار نفر از نیروهای ارتش را برای تقویت امنیت مناطق مرزی با لیبی و مقابله با عملیات نفوذ و قاچاق سلاح از طریق مرزها به این مناطق اعزام کرده اند.

پیش از این یک منبع دیپلماتیک الجزایری تاکید کرده بود که مقامات این کشور، مصر و تونس در مورد برگزاری نشستی فوری فرماندهان نظامی این سه کشور به منظور بررسی تحولات امنیتی لیبی توافق کرده اند.

این منبع افزود: تصمیم به برگزاری نشست بعد از سلطه داعش بر بخش هایی از شهر سرت لیبی و افزایش تهدیدات علیه دیگر مناطق لیبی اتخاذ شده است، همچنین مقرر گردیده است که رهبران نظامی لیبی نیز برای ارزیابی میدانی و درست شرایط، در این نشست شرکت کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
[div id='__if72ru4sdfsdfruh7fewui_once']