دیدار تاریخی رهبران مسیحیان لبنان پس از 27 سال

سیاسی

میشل عون و سمیر جعجع، دو رهبر متخاصم مسیحی در لبنان روز سه شنبه برای اولین بار پس از 27 سال اختلاف، با هدف "بستن صفحه اختلافات گذشته" و تلاش برای متحدکردن مسیحیان لبنان در مسیر انتخاب رئیس جمهور آینده با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری روسیه الیوم، سمیر جعجع، رئیس حزب "نیروهای لبنانی" و میشل عون، رئیس "فراکسیون تغییر و اصلاح" پارلمان لبنان و حزب مسیحی "جریان آزاد ملی" در منزل عون در "الرابیة" واقع در شهر بیروت پس از 27 سال دیدارکردند.

دو طرف در پایان این دیدار تاریخی، سندی موسوم به "اعلامیه اهداف" را صادر کردند که در متن آن بر "انتخاب رئیس جمهور قدرتمند و شایسته در حوزه خود و قادر به تامین امور حوزه‌های دیگر " تاکید شده است.

در گذشته میان این دو رهبر لبنانی دشمنی عمیقی وجود داشت و جنگ خونینی میان آن‌ها اتفاق افتاد که موجب کشته شدن صدها تن و ایجاد کینه و دشمنی و دو دستگی‌ شد و همچنان در میان مسیحیان لبنان این دشمنی پابرجاست.

زمانی که عون نخست وزیر دولت انتقالی لبنان در سال 1989 بود جنگی خونین میان حزب نیروهای لبنانی و ارتش لبنان با رهبری عون رخ داد که آغازی برای پایان دادن به جنگ داخلی و عقب نشینی مسیحیان از نقش خود در عرصه سیاسی لبنان بود.

عون و جعجع در حال حاضر نیز پس از به پایان رسیدن دوره ریاست جمهوری میشل سلیمان برسر کرسی ریاست جمهوری رقابت می‌کنند که به شکل سنتی به مسیحیان لبنانی می‌رسد.

یکی از دو قطب سیاست در لبنان از این دو رهبر لبنانی حمایت می‌کنند جعجع از سوی "ائتلاف 14 مارس" از جمله سعد حریری، نخست وزیر پیشین لبنان و عون از سوی حزب‌الله و همپیمانانش حمایت می‌شود و چه بسا اختلاف عمیق میان این دو گروه موجب پیچیده‌ شدن انتخاب رئیس جمهور شده باشد.

عون اخیرا طرحی را ارائه کرده که در آن چهار راه خروج از بحران ریاست جمهوری ارائه شده است یکی از این راه‌ها برگزاری رفراندوم برای انتخاب رئیس جمهوری از میان رهبران قدرتمند مسیحی است طوری که رقابت را تنها به جعجع و عون محدود می‌کند اما کارشناسان حقوقی معتقدند که این طرح قانونی نیست چرا که نظام لبنان بر انتخاب رئیس جمهور در پارلمان مبتنی است.

جعجع در پایان دیدار با عون اعلام کرد که هیچ مانعی بر سر برگزاری رفراندوم در چارچوب قانون اساسی وجود ندارد و عون درحال تلاش برای ایجاد راهکار قانونی این طرح است.

میشل عون دیدار با جعجع را "هدیه‌ای به مسیحیان" دانست و تاکید کرد که با جعجع برای اجرای "بیانیه اهداف" همکاری می‌کند.

یکی از مسئولان حاضر در نشست جعجع و عون نیز تصریح کرد: "بیانیه اهداف" صفحه جدیدی میان جریان آزاد ملی به رهبری عون و القوات اللبنانیه است و در واقع آغاز جدیدی برای واقعیت اوضاع مسیحیان در سایه رخدادهای منطقه محسوب می‌شود.

"بیانیه اهداف" بر تقویت نهادهای دولت، حمایت از ارتش و پیگیری اوضاع در مرزها میان لبنان و سوریه متمرکز است.

صدور این بیانیه نتیجه ماه‌ها مذاکره میان "ملحم ریاشی"، مشاور جعجع و "ابراهیم کنعان" نماینده فراکسیون میشل عون در پارلمان است.

انتهای پیام

کد N845350