کره شمالی در تیررس موشک های ساخت سئول؛

کره جنوبی موشک با برد ۸۰۰ کیلومتر آزمایش کرد

سیاسی

کره جنوبی در اقدامی هشدارآمیز یک فروند موشک بالستیک را مورد آزمایش قرار داد که می تواند تمامی نقاط کره شمالی را در برد خود داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، کره جنوبی امروز چهارشنبه یک فروند موشک بالستیک جدید را آزمایش کرد که می تواند هر گوشه از خاک کره شمالی را مود هدف قرار دهد. این موشک طبق توافق جدید با واشنگتن ساخته شده که به سئول توانایی افزایش برد موشک های خود تا ۸۰۰ کیلومتر را می دهد.

«پارک گئونگ هی» رئیس جمهور کره جنوبی نیز به هنگام آزمایش این موشک -که ابزاری کلیدی در سیاست دفاعی سئول علیه کره شمالی است- حضور داشت.

علاوه بر این، دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی اعلام کرد: این آزمایش بهبود توانایی موشک های بالستیکی را به رخ می کشد که در صورت تحریک و یا هر گونه حمله مسلحانه، به سرعت هر نقطه از کره شمالی را مورد هدف قرار می دهند.     

آزمایش موشکی کره جنوبی درست یک ماه پس از آن صورت می گیرد که پیونگ یانگ اعلام کرد یک فروند موشک بالستیک قابل پرتاب از زیردریایی را با موفقیت آزمایش کرده است.

مقامات کره شمالی همچنین از پیشرفت در ساخت تسلیحات هسته ای کوچک و قابل نصب بر روی موشک خبر داده بودند.

البته پیونگ یانگ بعدها با صدور بیانیه ای ضمن تاکید بر حق هسته ای خود به کره جنوبی اطمینان داد که قصد جنگ افروزی ندارد. در این بیانیه کره شمالی سلاح هسته ای را وسیله ای برای حفاظت از صلح و امنیت در منطقه و نه ابزاری برای ستیزه جویی تعبیر کرد.