افزایش تلاش‌های اروپایی برای از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه

سیاسی

اتحادیه اروپا تلاش‌های خود را برای از سرگیری روند صلح میان خاورمیانه دو چندان کرده است؛ مذاکراتی که از زمان شکست دور اخیر مذاکرات با میانجی‌گری آمریکا، متوقف شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری بوابة نیوز، تعداد زیادی از مسئولان ارشد اروپایی از جمله فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان و بورگ برنده، وزیر خارجه نروژ اخیرا برای دستیابی به چنین هدفی به فلسطین و اراضی اشغالی سفر کرده‌اند.

حتی فرانسه اعلام کرده که قصد دارد طرح جدید را از طریق پیش‌نوس قطعنامه‌ای در شورای امنیت برای از سرگیری مذاکرات ارائه دهد اما سیاستمداران فلسطینی بعید می‌دانند که طرح فرانسه به از سرگیری روند صلح بینجامد؛ چرا که به گفته آن‌ها دولتی که در حال حاضر بنیامین نتایناهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی آن را رهبری می‌کند دولتی تندرو و راست‌گراست که به طور کامل با مذاکراتی که به تشکیل کشور فلسطین بینجامد مخالف است و برای خروج از انزوای بین‌المللی وقت کشی می‌کند.

به گفته مسئولان فلسطینی این طرح یا هر طرح دیگری که بر توقف شهرک سازی‌ها، تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتیختی قدس شرقی و تعیین جدول زمانی مشخص برای پایان اشغال‌ فلسطین (خواسته‌های اصلی فلسطینیان) مبتنی باشد به از سرگیری روند صلح نمی‌نجامد و اسرائیل آن را نمی‌پذیرد.

مذاکرات صلح میان فلسطین و اسرائیل از بیست و نهم آوریل سال گذشته میلادی وبه دنبال مخالفت اسرائیل با آزادی سری چهارم اسیران فلسطینی به بن بست رسید. پس از آن نیز تشکیلات خودگردان فلسطین تصمیم گرفت به معاهده‌ها و سازمان‌های بین‌المللی از جمله دیوان کیفری بین‌المللی بپیوندد که این مسائل روند مذاکرات میان فلسطین و اسرائیل را پیچیده‌تر کرد.

در حال حاضر فلسطینی‌ها معتقدند که نباید بر روی طرح فرانسه حساب باز کنند چرا که گروه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به مسائل دیگری از جمله جنگ با داعش مشغولند و کشورهای عربی خود در حال ارائه طرحی به شورای امنیت هستند.

طرح فرانسه براساس تشکیل کشور فلسطین خالی از سلاح در مرزهای چهارم ژوئن 1967 با تبادل اراضی میان دو طرف با مساحت‌هایی است که با آن توافق کنند و برطرف شدن دغدغه‌های امنیتی اسرائیل، پایه ریزی شده است.

این طرح همچنین شامل برگزاری مذاکراتی است که مدت آن از 18 ماه بیشتر نشود تا پس از آن بتوانند به راهکار تشکیل دو کشور برسند و در صورت عدم رسیدن به توافق در چارچوب زمانی مشخص فرانسه کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسد.

این طرح همچنین قدس را پایتخت مشترک "فلسطین و اسرائیل" در آینده می‌داند و پاریس معتقد است راه حلی عادلانه و واقعی برای حل مساله آوارگان ارائه می‌دهد.

در راستای تلاش‌های اتحادیه اروپا برای از سرگیری روند صلح میان فلسطین و اسرائیل لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه اعلام کرده که ماه جاری میلادی برای قبولاندن پیش نویس قطعنامه فرانسه در شورای امنیت به طرف اسرائیلی و فلسطین به سرزمین‌های اشغالی و رام الله سفر می‌کند.

تحلیل‌گران نیز معتقدند که آمریکا خیلی به مداخله میان دو طرف جهت برگزاری مذاکرات جدید تمایل ندارد. با وجود مخالفت‌های فلسطین اسرائیل نیز با طرح فرانسه به دلیل مشخص کردن زمان برای مذاکرات مخالف است.

انتهای پیام

کد N845316