شرکت سازنده سیستم موشکی روسیه: هواپیمای مالزی با موشک اوکراینی هدف قرار گرفت

سیاسی

شرکت سازنده سیستم موشکی پدافند هوایی "باک" روسیه اعلام کرد که به این نتیجه رسیده هواپیمای مالزی MH17 توسط یک مدل قدیمی‌تر از این سیستم موشکی مورد هدف قرار گرفته که در زرادخانه اوکراین وجود دارد و در اختیار نیرو‌های نظامی روسیه نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جدال‌ها بر سر آنکه چه کسی موجب سقوط هواپیمای مالزی در شرق اوکراین در تابستان گذشته شده، هم‌چنان حل نشده باقی مانده است.

در پی سقوط این هواپیما تمامی 298 سرنشین آن کشته شدند. اوکراین و غرب بر این باورند که یک موشک زمین به هوای روسیه که توسط سربازان روس یا شورشیان جدایی طلب تحت حمایت روسیه که مشغول جنگ در این منطقه هستند، شلیک شده، موجب سقوط این هواپیما شده است. این در حالی است که روسیه این اتهام را رد می‌کند.

میخاییل مالیشوسکی، مشاور مدیرکل این شرکت دولتی سازنده موشک آلماز-آنتی گفت که این نتیجه‌گیری براساس تصاویر به دست آمده از بقایای هواپیما که در اختیار همگان است، انجام شده است.

وی گفت سوراخ‌هایی که در قطعات هواپیما وجود دارد مطابق با نوع خاصی از موشک باک و کلاهک آن است.

یان نوویکوف، رئیس شرکت آلماز آنتی گفت که هر یک از انواع زیرمجموعه‌های این موشک به گلوله انفجاری با شکل خاصی مجهز شده است و این نوع از موشک‌ تنها در زرادخانه‌های نظامی اوکراین وجود دارند نه روسیه.

وی در ادامه گفت که در سال 2005 زمانی که اوکراین با این کنسرسیوم برای حفظ و نگهداری سیستم‌های باک تماس گرفت 991 فروند از چنین موشک‌هایی را در اختیار داشت.

این در حالی است که شورشیان اوکراین شدیدا گزارشات درخصوص در اختیار داشتن موشک انداز باک در حال کار را در زمان سقوط هواپیمای مالزی تکذیب کردند. اگرچه ساعاتی پیش از سقوط هواپیما خبرنگاران خبرگزاری آسوشیتدپرس یک فروند از این موشک را در منطقه استیژنه تحت کنترل جدایی طلبان یافتند.

مقامات روسیه و رسانه‌های دولتی آن پیش از این گفته بودند که نسبت به سقوط این هواپیما توسط یک هواپیمای جنگی اوکراین مظنون هستند.

از سوی دیگر ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: آنها (روسیه) ابتدا گفتند که سقوط هواپیما توسط موشک باک صورت نگرفته است اما هم اکنون ناگهان می‌گویند که موشک باک موجب این سقوط شده است. پس من فکر می‌کنم که اعتبار صد درصد در این خصوص وجود ندارد.

انتهای پیام

کد N845215