دیده‌بان حقوق بشر: افزایش اعدام‌ در عربستان لکه ننگی در کارنامه ریاض است

عربستان

همزمان با اقدام عربستان در اعدام دو تبعه این کشور به جرایمی همچون قتل و قاچاق مواد مخدر، دیده بان حقوق بشر با انتقاد از افزایش حکم‌های اعدام در این کشور اعلام کرد: روند روبه رشد حکم‌های اعدام لکه ننگی در کارنامه حقوق بشر ریاض است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری سبأ، مقامات عربستان روز سه شنبه دو مرد که یکی از آن‌ها متهم به قتل همسرش و دیگری قاچاقچی مواد مخدر سوری بود را سر بریدند؛ اقدامی که به گفته دیده‌بان حقوق بشر "لکه ننگ" دیگری بر سابقه حقوق بشری این کشور است.

خبرگزاری فرانسه در این خصوص گزارش داد: بر اساس بیانیه وزارت کشور عربستان که توسط خبرگزاری رسمی این کشور انعکاس پیدا کرد،‌ مقامات عربستان روز سه شنبه عواد الرشیدی،‌ یک تبعه عربستانی متهم به قتل همسرش را به روش سر بریدن اعدام کردند.

در بیانیه وزارت کشور عربستان آمده است: از آنجا که الرشید پیشتر به سبب جرایم مرتبط با مواد مخدر دستگیر شده بود و به نزدیکترین شخص زندگی یعنی همسرش حمله کرده است و نیز گرفتن زندگی یک نفر بزرگترین فساد روی زمین است و وی هنگام قتل مست و تحت تاثیر ماده مخدر حشیش بوده به اعدام محکوم شده است.

مقامات عربستان این شخص را در شهر ساحلی "دمام" اعدام کردند.

همچنین وزارت کشور عربستان اعلام کرد، محمد عبدالهادی احمد، تبعه سوری که به اتهام تلاش برای قاچاق کردن مخدر "آمفتامین" به عربستان به اعدام محکوم شده بود نیز در منطقه "جوف" در شمال عربستان اعدام شد.

با اعدام این دو فرد، مجموع اعدامهای انجام شده توسط مقامات عربستان در سال جاری میلادی به 92 مورد رسید. این در حالی است که سازمانها و گروه‌های حقوق بشری انتقادات شدیدی را از عربستان به سبب افزایش اعدام مطرح کرده اند.

در همین راستا دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای از افزایش حکم‌های اعدام در عربستان خبر داده و اعلام کرد حکم‌هایی که تاکنون و ظرف پنج ماه اول سال 2015 میلادی اجرا شده به بیش از 90 حکم رسیده این در حالی است که در همین برهه زمانی در سال 2014 تعداد حکم‌های اجرا شده 88 حکم بود.

این سازمان در بیانیه خود اعلام کرد: 41 تن از 90 فردی که امسال در عربستان اعدام شدند حکمشان مربوط به مساله مواد مخدر بوده است.

ساره لیا، رئیس بخش خاورمیانه و شمال آفریقای دیده‌بان حقوق بشر در این خصوص گفت:عربستان یکی از بالاترین میانگین‌های اعدام در جهان را دارد و افزایش عملیات اعدام در عربستان در حقیقت لکه ننگ جدیدی در پرونده حقوقی این کشور است.

وی افزود: عربستان هیچ بهانه‌ای برای ادامه استفاده از حکم اعدام برای برخی از جرایم ندارد.

لیا گفت: اعدام به سبب جرایمی همچون قاچاق مواد مخدر که جان کسی را نمی گیرد انزجار آور است.

وی در بیانیه ای تصریح کرد: روند رو به رشد فعلی اعدام ها در عربستان لکه ننگ دیگری بر سوابق حقوق بشری این کشور پادشاهی است.

انتهای پیام

کد N845157