هشدار اوباما به اسرائیل

رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با تلویزیون رژیم صهیونیستی تاکید کرد، نمی‌تواند پیش بینی کند رهبران فعلی اسرائیل و فلسطین حتی بتوانند به یک توافق چارچوبی درباره صلح دست پیدا کنند و در عین حال هشدار داد که خطر از دست رفتن اعتبار این رژیم در جامعه بین‌المللی وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تایمز آو اسرائیل، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با شبکه 2 تلویزیون اسرائیل هشدار داد: خطر اینکه اسرائیل حتی اعتبار خود را در جامعه بین‌المللی که دیگر جدیت اسرائیل درباره راه حل دو کشوری را باور نمی‌کند از دست بدهد، وجود دارد.

اوباما در این مصاحبه درباره مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطین در زمان باقیمانده از ریاست جمهوری‌اش گفت: از نظر من احتمال دستیابی به یک توافق چارچوبی در این زمان وجود ندارد.

وی تاکید کرد، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اقدامات کافی برای جست‌وجوی آنچه که وی "سیاست امید" خواند انجام نداده است.

اوباما هشدار داد که این مساله می‌تواند کار آمریکا را برای آنکه از اسرائیل در صحنه بین‌المللی دفاع کند دشوار سازد.

رئیس جمهوری آمریکا بیانیه نتانیاهو پیش از انتخابات سراسری ماه مارس را که در آن وی اعلام کرده بود در دوران نخست وزیر نتانیاهو کشور فلسطین تشکیل نخواهد شد، یادآور شد.

اوباما افزود: این بیانات او متعاقبا نشان داده است که احتمال تشکیل کشور فلسطین وجود دارد اما این مساله قید و بندها و شرایط بسیاری پیدا کرده است و این واقع بینانه نیست که تصور کنیم این شرایط در آینده نزدیک برآورده خواهد شد.

اوباما تصریح کرد: این خطر وجود دارد که اسرائیل "اعتبار" خود را از دست بدهد؛ در حال حاضر جامعه بین‌المللی باور ندارد که اسرائیل درباره راه حل دو کشوری جدی است.

اوباما اظهار گلایه کرد: با وجود آنکه نتانیاهو درباره یک راه حل دیپلماتیک برای درگیری اسرائیل فلسطین صحبت می‌کند ما درباره صلح به طور غیرواقعی صحبت می‌کنیم و همواره به فکر فردا و آینده هستیم.

وی خاطرنشان کرد: ما تا به حال تلاش‌های اروپایی‌ها و تلاش‌های دیگران علیه اسرائیل در سازمان ملل را دفع کرده‌ایم اما در حقیقت اگرهیچ دورنمایی برای یک فرآیند صلح وجود نداشته باشد و اگر هیچ کس باور نکند که فرآیند صلحی وجود دارد در آن صورت راضی کردن کسانی که نگران ساخت شهرک‌ها هستند و همچنین کسانی که نگران وضعیت فعلی هستند، دشوار خواهد بود.

اوباما در این مصاحبه عنوان کرد که آمریکا ممکن است دیگر جلوی قطعنامه‌هایی را که از اسرائیل انتقاد می‌کنند، نگیرد.

اوباما درباره محبوبیت پایین خود در اسرائیل نیز گفت که در ارتباط وی با اسرائیلی‌ها یک شکاف وجود دارد.

وی تصریح کرد: در ارتباط من و اسرائیلی‌ها فیلترهای زیادی وجود دارد و اسرائیلی‌ها پیام من را مستقیما دریافت نمی‌کنند.

در ادامه این مصاحبه اوباما بار دیگر بر تعهد خود به امنیت اسرائیل تاکید کرد.

وی افزود: من تعهد استوار به امنیت اسرائیل داشته‌ام و این تعهد مشروط به هیچ سیاستی نیست. من وظیفه اخلاقی خود می‌دانم تا از "سرزمین یهودیان" حمایت کنم.

اوباما همچنین در پاسخ به سوالی درباره سخنرانی ماه مارس نتانیاهو در کنگره آمریکا بدون انتقاد مستقیم از نتانیاهو به طور مقایسه‌ای گفت: اگر من در کنست اسرائیل بدون درخواست از نخست وزیر این رژیم حضور پیدا می‌کردم و یا با هرتزوگ، رهبر مخالفان دولت اسرائیل مذاکره می‌کردم به نوعی پروتکل‌ها را زیر پا گذاشته بودم.

اوباما همچنین از حکم اخلاقی چه در ارتباط با تشکیل اسرائیل و چه در ارتباط با استقلال فلسطینی‌ها سخن گفت.

وی تاکید کرد: یک خانواده فلسطینی در رام‌الله که با محدودیت‌های تردد رو به رو است به گردن ما و به گردن من دین دارد.

اوباما در پاسخ به سوالی درباره امکان حمله اسرائیل به ایران بدون اطلاع دادن به آمریکا گفت: من درباره این موضوع گمانه زنی نخواهم کرد. چیزی که اکنون به مردم اسرائیل می‌گویم این است که من نگرانی‌ها و ترس‌های شما را درک می‌کنم.

اوباما تاکید کرد: با توجه به آشوب‌هایی که در خاورمیانه رخ داده و تبدیل شدن امید بهار عربی به فاجعه در مکان‌هایی نظیر سوریه و ظهور داعش و تداوم اظهارات یهودی ستیزانه و اسرائیل ستیزانه در اکثر جهان عرب و همچنین موشک‌های شلیک شده از جانب نوار غزه و تقویت حزب‌الله من می‌گویم که همه این مسائل باعث نگرانی‌ اسرائیلی‌ها درباره امنیت می‌شود.

اوباما خاطرنشان کرد که این نگرانی‌ها سیاست‌های فعلی اسرائیل را به پیش می‌برد اما اسرائیلی‌ها نباید فقط درباره جنگ و تروریسم نگران باشند بلکه باید درباره تاثیرات بلندمدت حفظ وضعیت موجود در نوار غزه و کرانه باختری نیز نگران باشند.

وی افزود: این روند بلند مدت برای اسرائیل بسیار خطرناک است.

اوباما همچنین درباره اختلافات میان آمریکا و اسرائیل در ارتباط با توافق هسته‌ای گروه 1+5 با تهران گفت که توافقی که او از آن صحبت می‌کند بهترین راه تضمین امنیت در آینده پیش رو است.

انتهای پیام

کد N845107