آِیت الله کعبی در گفتگو با مهر:

اقتصاد مقاومتی ادامه «مبارزه منفی» امام است/اسارت نتیجه عقب نشینی

سیاسی

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه ادبیات اقتصاد مقاومتی به زبان امام (ره) تحت عنوان مبارزه منفی مطرح بود گفت: از نگاه امام، ملتی که به صحنه نیاید و عقب نشینی کند به اسارت دشمن خواهد رفت.

آیت الله کعبی عضو مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه امام(ره) نگاه جامع به توان و ظرفیت های موجود برای تحقق رشد و تحقق تمدن اسلامی داشت اظهار کرد: امام به ظرفیت مردم معتقد بود و این ظرفیت را برای زمینه سازی جهت تحقق تمدن نوین اسلامی بسیج کرد.

وی افزود: امام در مرحله اول ظرفیت مردم را برای مقابله با نظام استبدادی به صحنه آورد و در این زمینه توفیق پیدا کرد تا یک انقلاب بنیادین بر پایه اسلام ناب محمدی در ایران شکل دهد تا یک دولت اسلامی مبتنی بر ساز و کارهای قانونی تشکیل شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در مرحله دوم، امام ظرفیت مردم را برای تحقق توانمندی دفاعی و امنیتی و اقتدار نظامی جهت خلق حماسه ۸ سال دفاع مقدس  و قدرت بازدارندگی دفاعی بسیج کرد.

آیت الله کعبی تصریح کرد: در مرحله سوم، امام اعتماد به نفس، خودباوری، خودآگاهی و خداباوری را در مردم ایجاد کرد چرا که مردمی که به خدا و اهل بیت توکل کنند و به خود اعتماد داشته باشند و به دنبال استقلال و آزادی باشند پیشرفت خواهند کرد.

وی با اشاره به  مرحله چهارم و اقدام امام برای بسیج ملت گفت: امام در این مرحله بحث «مبارزه منفی» که به تعبیر امروزی رهبر معظم انقلاب اقتصاد مقاومتی می شود را به مردم آموزش داد. ادبیات اقتصاد مقاومتی در دوران مبارزه به زبان امام(ره) تحت عنوان مبارزه منفی، تحریم کالاهای خارجی، جلوگیری از نفوذ و استیلای اقتصادی اجنبی بیان می شد.

عضو مجلس خبرگاران رهبری تاکید کرد: در نگاه امام هرگونه روابط اقتصادی و هرگونه داد و ستد و استفاده از کالاهای خارجی که باعث استیلای بیگانگان بر کشور بشود حرام است.

آیت الله کعبی با بیان اینکه از منظر امام تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی برای بالا بردن توان داخلی ملت جهت مقابله با نفوذ اجانب و بیگانگان و کسانی که دنبال سلطه بر ملت هستند، واجب است اظهار کرد: راه برون رفت از مشکلات استحکام ساخت درونی قدرت و اقتصاد مقاومتی و توانمند سازی داخلی ملت ایران است.

وی با اشاره به موضوع مذاکرات هسته ای خاطرنشان کرد: مذاکرات چه به نتیجه برسد یا نرسد برنامه های دشمنان اسلام و انقلاب برای وابسته کردن ملت ایران ادامه پیدا خواهد کرد و تنها راه برون رفت از مشکلات استفاده از ظرفیت مردم و بسیج کردن آنها و اعتماد به نفس برای حل مشکلات است.

عضو مجلس خبرگاران رهبری گفت: اقتصادی مردمی و مقاومت اقتصادی باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود.

آیت الله کعبی بعد مثبت به صحنه آوردن ملت توسط امام را تحقق استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی و همچنین عزت و پیشرفت همه جانبه کشور به لحاظ اقتصادی دانست و تاکید کرد: مقاومت باعث پیشرفت اقتصادی می شود، اگر ملتی به صحنه نیاید و عقب نشینی کند و به بیگانگان وابسته شود قطعا استقلال آن زیر سئوال می رود و آزادی هایش از بین خواهد رفت و به اسارت دشمن در می آید.

وی تاکید کرد: کوتاه آمدن ملت در مقابل دشمنان باعث خواهد شد ملت از لحاظ اقتصادی عقب مانده باشد چرا که مردم مصرف کننده ملتی پیشرفته نخواهد بود.