در ملاقات انصارالله یمن با هیئت آمریکایی چه گذشت؟

ایرنا نوشت:

وزارت امورخارجه امریکا روز سه شنبه از ملاقات دیپلماتهای ارشد امریکایی با نمایندگان گروه انصارالله در پایتخت عمان خبر داد و هدف از این ملاقات را که هفته گذشته صورت گرفت تاکید بر آزادی گروگانهای امریکایی و بحث در باره یافتن یک راه حل سیاسی برای یمن دانست .

به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن ، این وزارتخانه روز دوشنبه گفته بود یک روزنامه نگار آمریکایی در اختیار انصارالله پس از آزادی وارد مسقط پایتخت عمان شده و در وضعیت تثبیت شده ای قرار دارد.

گمان می رود سه امریکایی دیگر که دو نفر از آنان یمنی تبار و نفر سوم سومالیایی تبار هستند، هنوز در اختیار انقلابیون یمن باشند.

ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه امریکا در نشست خبری خود گفت : در کل این ملاقات ها بخشی از تعامل فراگیر ما با عناصر طیف های سیاسی یمن است.

وی گفت : ما از آن ملاقات برای تقویت این دیدگاهمان استفاده کردیم که راه حل سیاسی تنها راه حل برای یمن است و تمام طرفها از جمله انصارالله باید خود را نسبت به فرایند سیاسی تحت رهبری سازمان ملل متعهد بدانند.

این نشست به ریاست 'آن پترسون ' دستیار وزیر خارجه امریکا در امور خاورنزدیک برگزار شد که برای بحث در باره برقراری آتش بس در یمن به عربستان سعودی و اردن نیز سفر کرده است .

وی در ریاض با عبدربه منصور هادی رییس جمهوری فراری یمن و دیگر مقامات ارشد وابسته به وی، در مورد مناقشه یمن صحبت کرد، مناقشه ای که بیش از دو هزار کشته برجای گذاشته است .

هارف گفت : این ملاقات ها در تلاش برای واداشتن طرفها از جمله انصارالله به تعهد دادن برای مشارکت در این فرایند سیاسی تحت رهبری سازمان ملل و تشویق آنان برای حضور در مذاکرات ژنو انجام شده است .

جان کری وزیر خارجه امریکا روز شنبه در حاشیه مذاکرات هسته ای در ژنو ، وضعیت یمن را با همتای ایرانیش به طور مختصر مورد بحث قرار داد.

هارف به موضوعات مورد بحث اشاره ای نکرد ولی گفت : گمان نمی کند به مسئله گروگانهای امریکایی پرداخته شده باشد.

5252

کد N844962