پیش بینی صندوق بین المللی پول:

عربستان در سال 2015 با کسر بودجه شدید مواجه می شود

سیاسی

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد که عربستان سعودی در سال 2015 به خاطر کاهش قیمت نفت خام و هزینه های هنگفت نظامی با کمبود شدید بودجه مواجه شود.

به گزراش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، گروهی از کارشناسان صندوق بین المللی پول بعد از سفر خود به عربستان گفتند: انتظار می رود که هزنیه های دولتی در این کشور در سطوح بالا باقی بماند در حالی که درآمدهای نفتی به شدت کاهش یافته است به همین خاطر پیش بینی می شود که دولت با کسری بودجه ای بالغ بر 20 درصد از تولید ناخالص ملی مواجه شود.

کارشناسان صندوق بین المللی پول به هزینه های بالای مشارکت عربستان در ائتلاف ضد داعش و نیز سرکردگی ائتلاف عربی-غربی علیه یمن اشاره ای نکرده اند.

عربستان علاوه بر مشارکت در ائتلاف ضد داعش که میزان هزینه های آن 57 میلیارد دلار برآورد می شود، با حمایت غرب ائتلافی متشکل از چند کشور عربی را در حمله به یمن رهبری می کند. برآوردهای اولیه نشان می دهد که هزینه حمله علیه یمن تا اواسط آوریل 2015 به حدود 30 میلیارد دلار رسیده است.

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که تولید ناخالص ملی عربستان در سال 2015 به حدود 649 میلیادر دلار برسد که با توجه به این آمار کسر بودجه 130 میلیون دلاری این کشور در سال جاری پیش بینی شده است.

به گفته کارشناسان صندوق بین المللی پول کاهش قیمت نفت تاثیر زیادی بر درآمد عربستان داشته است ولی ریاض سعی کرده است با هزینه های دولتی مانع از تاثیر این کمبود بودجه در دیگر بخش های اقتصادی شود.

گفتنی است درآمد حاصل از نفت 90 درصد از درآمدهای عربستان را تشکیل می دهد به طوری که ریاض با صادرات 10.3 میلیون بشکه نفت در هر روز بزرگترین صادر کننده نفت جهان به شمار می رود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
[div id='__if72ru4sdfsdfruh7fewui_once']     

خواندنی از سراسر وب