«عمر البشیر» به عنوان رئیس‌جمهور سودان سوگند یاد کرد

سیاسی

«عمر البشیر» که حدود یک ماه قبل برای چهارمین بار در انتخابات ریاست جمهوری سودان پیروز شد، در مقابل اعضای پارلمان سودان سوگند ریاست جمهوری یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العهد، «عمر البشیر» که حدود یک ماه قبل برای چهارمین بار در انتخابات ریاست جمهوری سودان پیروز شد، در مقابل اعضای پارلمان این کشور سوگند یاد کرد.

«عمر حسن احمد البشیر» رئیس جمهور کنونی و رئیس حزب کنگره سودان در سال ۱۹۸۹ زمانی که یک سرهنگ ارتش سودان بود رهبری کودتای بدون خونریزی را برعهده گرفته و با سرنگونی «صادق المهدی» نخست وزیر منتخب وقت زمام امور را در دست گرفت.

البشیر در ۱۶ اکتبر ۱۹۹۳ و پس از انحلال شورای رهبری انقلاب برای نجات ملی به عنوان رئیس جمهوری سودان منصوب شد.

وی در حوادث و درگیری هایی که در شهر «دارفور» اتفاق افتاد دست داشت. این درگیری ها به کشته شدن ۲۰۰ هزار نفر منجر شد. پس از این حوادث دیوان بین المللی کیفری مستقر در لاهه در سال ۲۰۰۹ میلادی در اقدامی بی سابقه و برای اولین بار حکم بازداشت عمر البشیر را به اتهام ارتکاب «جنایات جنگی» در دارفور صادر کرد.

البشیر جزو اولین کسانی است که با آغاز تجاوز نظامی آل سعود به یمن، حمایت قاطع خود را از متجاوزان سعودی اعلام کرد.

یک پایگاه عربی به نام «اخبار الساعه» در گزارشی اعلام کرد که عمر البشیر مبلغ هشت میلیارد دلار از عربستان، کویت و امارات دریافت کرده تا با ایران قطع ارتباط نموده و به آنها نزدیک شود.