اطلاعات جدید روسیه از دلایل سقوط؛

ماهواره‌های آمریکایی برفراز هواپیمای ساقط شده مالزیایی بودند

سیاسی

شرکت تولیدکننده سیستم های دفاع هوایی روسیه در یک کنفرانس مطبوعاتی به تشریح گزارش خود درباه سانحه سقوط پرواز «ام اچ ۱۷» پرداخت.

به گزاش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، شرکت تولیدکننده سیستم های دفاع هوایی روسیه در یک کنفرانس مطبوعاتی به تشریح گزارش خود درباه سانحه سقوط پرواز «ام اچ ۱۷» پرداخت.

«آلماز آنتی» که بنا بر ادعای کشوهای غربی، شرکت سازنده موشک «بوک ۹ ام ۳۸-ام۱» بوده است، امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی علل سقوط هواپیمای مالزیایی پرواز ام اچ ۱۷ را برای خبرنگاران بازگو کرد.

گزارش شرکت آلماز آنتی نشان می دهد که تولید موشک مذکور در روسیه ۳ سال پیش از تأسیس این شرکت متوقف شده بود.

این شرکت در ادامه گزارش خود از پرواز ماهواره های آمریکایی در روز سانحه هوایی در منطقه پروازی ام اچ ۱۷ پرده برداشت و انتشار اطلاعات مذکور را برای کمک به تحقیق و تفحص در این زمینه سازنده اعلام کرد.

تحقیقات شرکت سازنده سیستم های دفاع موشکی و تجزیه و تحلیل های مقایسه ای در این زمینه نشان داد که موشک شلیک شده به هواپیمای مالزیایی به احتمال زیاد از نوع «بوک ۹ ام ۳۸-ام۱» بوده که توسط ارتش اوکراین مورد استفاده قرار می گیرد. این موشک از روستای «زاروشنسکوی» که در اراضی تحت کنترل اوکراین در زمان وقوع این حادثه بوده است، شلیک شد.

موشکی که در گزارش سانحه هوایی از آن نام برده شد، از سال ۱۹۹۹ در فدراسیون روسیه تولید نشده است. از سوی دیگر شرکت آلماز آنتی در سال ۲۰۰۲ در روسیه تأسیس شده است.

در ادامه این گزارش آمده است، از سال ۲۰۰۵ به بعد، اوکراین ۹۹ موشک «بوک ۹ام۳۸-ام۱»  را در اختیار داشته است.

اسپوتنیک نتیجه گرفت: این گزارش به وضوح نشان می دهد که موشک مذکور از مناطق تحت کنترل اوکراین شلیک شده است.

روز پنجشنبه ۲۶ تیرماه یک فروند هواپیمای مسافری خطوط هوایی مالزی با  ۲۹۸ سرنشین بر فراز اوکراین مورد اصابت یک موشک زمین به هوا قرار گرفت و سقوط کرد که در این حادثه تمامی سرنشینان آن کشته شدند.

متعاقب این حادثه، اوکراین جدایی طلبان حاضر در شرق این کشور را عامل این فاجعه نامید و جدایی طلبان نیز دولت اوکراین را مسئول این حادثه معرفی کردند. در این میان از همان ابتدا کشورهای غربی و به ویژه آمریکا اعلام می کنند که روسیه موشک مورد نیاز برای ساقط کردن این هواپیما را در اختیار جدایی طلبان قرار داده و این افراد بدون داشتن رادار مجهز نمی توانستند این هواپیما را مورد هدف قرار دهند.