حق پناه: پیروزی اردوغان قطعی است/ احتمال وقوع تقلب و تخلف در انتخابات شدت گرفته است

ترکیه,رجب طیب اردوغان

دکتر جعفر حق پناه در گفتگو با خبرآنلاین کار اردوغان را برای کسب دو سوم صندلی های پارلمان تقریبا غیر ممکن می داند.

جعفر حق پناه کارشناس مسائل ترکیه در گفتگو با خبرآنلاین پیروزی عدالت و توسعه را در انتخابات پارلمانی آتی قطعی می داند. این استاد دانشگاه در این رابطه می گوید: «عموم نظرسنجی ها نشان می دهد حزب عدالت و توسعه در بهترین حالت حدود 45 درصد از آرا را به خود اختصاص خواهد داد و دو حزب ج.ه.پ و م.ه.پ در مجموع شاید بتوانند به اک پارتی نزدیک شوند. ضمن اینکه کردها هنوز وضعیتشان مشخص نیست و نمی توانیم پیش بینی کنیم که آرای آنها به سوی کدام حزب سرازیر خواهد شد. بنابر تجربه تاریخی، بخشی از کردها همواره با عدالت و توسعه پیوند خوبی داشته و موجبات موفقیت این حزب را فراهم ساختند. اما برخی از گمانه ها حاکی از این است که ممکن است کردها در این دوره به صورت مجزا وارد عمل شوند و با جذب رای قابل توجه گروه های کردی بتوانند به حداقل 10 درصدی دست یابند و در پارلمان حضور موثری از خود نشان دهند.»  

این استاد دانشگاه همچنین در ادامه با اشاره به موضوع تغییر قانون اساسی تاکید کرد: «هرچند پیروزی حزب اردوغان در این کارزار قطعی به نظر می رسد اما هدف اصلی رجب طیب کسب دو سوم آرا برای تغییر قانون اساسی ترکیه است. به این ترتیب عدالت و توسعه کار دشواری برای این امر در پیش دارد و تقریبا بسیار بعید است که آنها بتوانند به این حد نصاب دست یابند. همین دشواری سبب شده تا عصبیت ها در اظهار نظرهای مقامات حزب عدالت و توسعه و حتی خود آقای اردوغان به کرات دیده شود. به همین دلیل حتی احتمال وقوع تقلب و تخلف هم در این انتخابات شدت گرفته است و وضعیت برای روزنامه نگاران و فعالین مدنی دشوارتر شده است.»

دکتر حق پناه در بخش دیگری از گفتگوی خود با خبرآنلاین با اشاره به وضعیت نامساعد حزب جمهوری خواه خلق اشاره کرد: «آقای کمال قلیچ دار اوغلو نتوانسته جریان و حزب خود را با تحولات معاصر هماهنگ کند و به همین دلیل می بینیم در برخی از حوزه ها ایده ها و اندیشه های این حزب پذیرش چندانی در میان جامعه این کشور ندارد. بر همین اساس من بعید می دانم حزب جمهوری خواه خلق بیش از 20 درصد آرا را به خود اختصاص دهند.»  

کارشناس موسسه ابرار معاصر همچنین موضوع تشکیل ائتلاف بین دمیر تاش و قلیچ دار اوغلو را چندان بالا نمی داند و می افزاید: «تجربه نشان داده این دو حزب اختلاف نظر فراوانی با هم دارند و شاید خیلی نتوان موضوع احتمال تشکیل ائتلاف میان این دو را جدی دانست اما در عین حال نباید این احتمال را هم از نظر دور نگاه داشت که هر دوی این حزب ها دشمن مشترکی به نام عدالت و توسعه و رجب طیب اردوغان دارند.»

49 308

 

 

کد N844562