عضویت یک موسسه وابسته به حماس در سازمان‌های غیردولتی سازمان ملل و عصبانیت رژیم صهیونیستی

فلسطين

پذیرش مرکز فلسطینی "بازگشت" به عنوان عضو مشاور در شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد، خشم و ناراحتی شدید رژیم صهیونیستی را به دنبال داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه العربیه، مرکز "عوده" (بازگشت) از سال‌ها پیش درخواست عضویت در این سازمان را داده بود، اما رژیم صهیونیستی با طرح ادعاهای بی پایه و اساس مبنی بر حمایت آن از خشونت و تروریسم (منظور مقاومت است) مانع از عضویت آن در شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل می‌شد.

این مرکز در واکنش به ادعاهای رژیم صهیونیستی اعلام کرد که موسسه‌ای مستقل است که مقر آن در لندن قرار دارد و با تمامی طرف‌های فلسطینی ارتباط دارد.

این مرکز در رای گیری که به درخواست سودان صورت گرفت، توانست 12 رای موافق کشورهای: چین، جمهوری اسلامی ایران، آفریقای جنوبی، ترکیه، پاکستان، کوبا، آذربایجان، ونزوئلا، موریتانی، نیکاراگوئه و گینه را کسب کند و در مقابل، آمریکا، رژیم صهیونیستی و اروگونه به آن رای منفی دادند.

طارق حمود مدیر اجرایی مرکز عوده در گفتگو با پایگاه خبری "عربی 21" از کشور سودان که خواستار رای گیری درباره این مساله شده بود و تمامی کشورهایی که با رای مثبت خود به عضویت مرکز بازگشت در شورای مذکور کمک کردند، تقدیر و تشکر کرد. قرار است عضویت این مرکز طی چند ماه آینده از "عضو مشاور" به عضو دائمی" تغییر کند.

اما این عضویت مرکز بازگشت در مجمع سازمان‌های غیردولتی سازمان ملل باعث خشم و ناراحتی رژیم صهیونیستی شد و این رژیم مدعی شد که کمیته نظارتی سازمان ملل بر سازمان‌های غیردولتی یک سازمان غیردولتی مرتبط با جنبش مقاومت اسلامی "حماس" را که تبلیغات منفی علیه رژیم صهیونیستی در اروپا انجام می‌دهد، به عضویت مجمع مذکور درآورده است.

هیات نمایندگی رژیم صهیونیستی در سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای در محکومیت این مصوبه کمیته تخصصی سازمان ملل، اعلام کرد که این رژیم در سال 2010 فعالیت مرکز عوده را به خاطر ارتباط آن با جنبش حماس و حضور برخی مسئولان برجسته حماس در این مرکز ممنوع اعلام کرد.

رون بروسور سفیر رژیم اشغالگر قدس در سازمان ملل متحد مدعی شده است که «سازمان ملل تاکنون امتیازات متعددی به جنبش حماس داده است که منجر به گسترش فعالیت آن شده است و امروز گامی دیگر در این راستا برداشت به آن اجازه مشارکت کامل در این سازمان را داد و عجیب نیست که یک روزی شاهد حضور جنبش حزب الله لبنان در شورای امنیت باشیم.»

انتهای پیام

کد N844288