سازمان ملل: مدرک حقوقی جامعی درباره مداخله روسیه در اوکراین وجود ندارد

اوکراین

مقام‌های ارشد سازمان ملل در امور حقوق بشر اعلام کردند، درگیری جدایی‌طلبان در شرق اوکراین هر روز اسناد بیشتری را فاش می‌کند اما هنوز مدارک حقوقی جامعی از مداخله روسیه در آن بدست نیامده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "ایوان سیونوویچ"، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در کنفرانس خبری خود در ژنو گفت: ما درباره افزایش ورود شبه‌نظامیان غیررسمی و افزایش شواهدی درخصوص حضور نیروهای روسی در درگیری‌ها در حال گفت‌وگو هستیم.

روسیه اتهام‌های طرف‌های غربی مبنی بر حمایت از شبه‌نظامیان روس‌گرای اوکراین و ارسال نیرو برای آنها را رد می‌کند. مقام‌های سازمان ملل متحد در 21 مه با دو نیروی روسی که در شرق اوکراین بازداشت شده بودند، مصاحبه کردند. افراد بازداشتی بر این باورند که باید با آنها همانند نیروهای اسیر برخورد شود اما روسیه می‌گوید که آنها از سربازان سابق هستند که از ارتش جدا شده‌اند.

سیونوویچ افزود: مقام‌های اوکراینی این دو فرد را به ارتکاب اقدامات مرتبط با تروریسم متهم کرده‌اند و آنها در شرایط سختی قرار گرفته‌اند.

آرمن هاروتیونیان، رئیس عملیات نظارت امور حقوق بشر سازمان ملل در اوکراین گفت: اثبات عضویت آنها در ارتش روسیه بسیار دشوار است. به همین دلیل است که ما درباره "شبه‌نظامیان" فدراسیون روسیه صحبت می‌کنیم.

اگر مشخص شود که مسکو یکی از طرفین جنگ است، ممکن است که روسیه با اتهام جرایم جنگی و محاکمه در دادگاه کیفری بین‌المللی روبرو شود؛ همان دادگاهی که اوکراین برای پیوستن به آن تلاش می‌کند.

اینکه روسیه به عنوان یکی از طرفین درگیری اعلام شود یا خیر، از اصلی ترین وظایف کمیته بین‌المللی صلیب سرخ است که خود را متولی اجرای کنوانسیون‌های ژنو برای رعایت قوانین جنگی می‌داند و در سازمان ملل متحد نیز به آن اشاره می‌شود.

انتهای پیام

کد N844211