ظریف: عربستان در اندیشه به حاشیه راندن ایران است

سیاسی

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از حملات هوایی عربستان سعودی به یمن، گفت: دوران استقرار امنیت با حملات هوایی و پول دادن گذشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا ، محمد جواد ظریف در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی المیادین، از کشورهای منطقه خواست برای استقرار امنیت با یکدیگر همکاری کنند.

وی گفت: «از شما می پرسم آیا ما یا دیگران یمن را بمباران می کنند؟آیا ما هواپیماهای خود را برای بمباران کردن یمن به این کشور ارسال کرده ایم یا این که هواپیماهای حامل کمک های بشردوستانه ایران به یمن ارسال شده است؟

وزیرامور خارجه ایران تصریح کرد: ما به هیچ یک از کشورهای همسایه خود حمله نکردیم بلکه همیشه به این کشورها کمک کرده‌ایم و همیشه قدرتی مستحکم در این منطقه در برابر افراط گرایی و طرف هایی هستیم که می خواهند وجهه اسلام را تخریب کنند، این مسئله برای همه ملت های منطقه اهمیت دارد.

وی خاطرنشان کرد: ما از ابتدا گفتیم کسانی که تنش های فرقه ای در جهان اسلام میان شیعیان و سنی ها ایجاد می کنند به سود طرف‌هایی کار می کنند که خواهان از هم پاشیدن کشورهای اسلامی هستند.

کشورهای منطقه اولویت ما هستند

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: کشورهای همسایه ایران اولویت این کشور هستند.

ظریف از کشورهای عرب خلیج فارس و عراق خواست گفت‌وگوی روشنی را برای حل و فصل مسائل مشترک آغاز کنند.

وی تاکید کرد: کشورهای همسایه ایران، اولویت تهران هستند و هر تهدیدی برای این کشورها تهدیدی برای ایران نیز است.

ظریف با بیان اینکه تمرکز اساسی ما بر کشورهای عرب خلیج فارس و به عبارت دیگر شورای همکاری خلیج فارس و ایران است، گفت: ما در یک منطقه راهبردی زندگی می کنیم و باید همه کشورهای منطقه با یکدیگر برای حل و فصل همه مسائل مشترک همکاری کنند.

هیچگاه درپی به حاشیه راندن عربستان نبودیم

ظریف گفت: ایران طی سی و پنج سال گذشته همواره به دنبال ایجاد روابط حسنه با کشورهای همسایه بوده است.

وزیر امورخارجه افزود: کشورهای منطقه یا باید با کمک یکدیگر امنیت و آرامش را ایجاد کنند و یا اینکه در محیطی نا آرام و دشوار زندگی نمایند.

ظریف در ادامه تاکید کرد: زمان خرید امنیت گذشته است و ما اکنون نیازمند همکاری با یکدیگر برای ایجاد امنیت هستیم.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: ایران دست همکاری خود را همواره دراز کرده است و ما این را با اقدامات خود نشان داده ایم.

وی خاطر نشان کرد: من معتقدم که ایران هیچگاه به دنبال به حاشیه راندن عربستان از منطقه نبوده است.

عربستان در اندیشه به حاشیه راندن ایران است

وزیر امور خارجه ایران گفت: متاسفانه سعودی ها از طریق برقراری روابط با کشورهای بزرگ به دنبال به حاشیه راندن ما هستند.

ظریف با تاکید بر اینکه اولویت ایران کشورهای همسایه خود است افزود: من بر این باورم که امنیت و آرامش باید در کشورهای منطقه مستقر باشد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین گفت: ما برای حل مشکلات منطقه آماده هستیم و از دوستانمان می خواهیم برای کمک به این کار به ما بپیوندند.

انتهای پیام

کد N844199