دیدار منصور هادی و فرستاده سازمان ملل در میان پیشرفت‌ در مذاکرات مسقط

در حالی که خبرها حاکی از احتمال شروع مذاکرات میان طرف‌های درگیر یمن است، رییس جمهور مستعفی یمن در مقر موقت خود در ریاض با اسماعیل ولد شیخ احمد، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل به یمن دیدار و گفت‌وگو کرد.

در حالی که خبرها حاکی از احتمال شروع مذاکرات میان طرف‌های درگیر یمن است، رییس جمهور مستعفی یمن در مقر موقت خود در ریاض با اسماعیل ولد شیخ احمد، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل به یمن دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری الجزیره، عبد ربه منصور هادی، رییس جمهوری مستعفی یمن در دیدار با ولد شیخ که خالد بحاح، معاون هادی نیز حضور داشت، تحولات یمن را در سایه تلاش‌های ولد شیخ بررسی کردند.

این دیدار در حالی برگزار شد که مقامات از پیشروی در روند آغاز مذاکرات میان طرف‌های مختلف یمن خبر دادند.

کشور عمان تلاش می‌کند با میانجیگری میان دو طرف و آغاز گفت‌وگو به جنگی که بیش از دو ماه از آغاز آن می‌گذرد و حدود 2000 کشته داشته، پایان بخشد.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع سیاسی در عمان اعلام کرد که دیپلمات‌های عمانی در هتلی در شهر مسقط با نمایندگان از حوثی‌ها و مقامات آمریکایی دیدار و برای دستیابی به راه‌حلی مسالمت‌آمیز برای این جنگ با دو طرف گفت‌وگو کردند.

چند چهره سیاسی مستقل یمن نیز مذاکرات مقدماتی را در نزدیک‌سازی نظرات حوثی‌ها و دولت مستعفی و ایجاد بسته آغاز گفت‌وگوها با حمایت آمریکا در ژنو موثر دانستند.

یک چهره سیاسی که خواست نامش فاش نشود، اظهار داشت: در روند مذاکرات پیشرفت‌های خوبی برای امضای توافقنامه آتش بس طولانی مدت و از سرگیری گفت‌وگوی سیاسی حاصل شده است.

عمان تنها عضو شورای همکاری خلیج فارس است که در ائتلاف عربستانی ضد یمن شرکت نکرد و در منطقه‌ای که شاهد درگیری‌های متعدد است، به عنوان میانجی طالب صلح حضور داشته است.

راجح بادی، سخنگوی دولت مستعفی یمن نیز با تایید اینکه ولد شیخ در روند آغاز مذاکرات در ژنو به پیشرفت‌هایی دست یافته است، گفت: تاریخ دستور جلسه، چارچوب مذاکرات ژنو و طرف‌های شرکت کننده در این نشست مشخص شده‌اند و این موارد به شکل رسمی اعلام خواهد شد.

با اعتراضات و مخالفت‌های دولت مستعفی یمن، طرح‌های قبلی برای مذاکرات ژنو تا اطلاع ثانوی به تاخیر افتاد و دولت ریاض درخواست عقب‌نشینی حوثی‌ها از شهرهای اصلی و به رسمیت شناختن دولت هادی پیش از آغاز مذاکرات را داشت.

در مقابل حوثی‌ها نیز خواستار آتش بس پیش از شروع مذاکرات بودند.

چهره‌های سیاسی یمن اعلام کردند که ولد شیخ موفق شد توافق دو طرف را برای آتش بس پنج هفته‌ای و آزادی چهره‌های طرفدار هادی به دست آورد.

انتهای پیام

کد N844189