امیر عبدالهیان در دیدار با وزیر حقوق بشر عراق:

راهکار عبور عراق ازبحران وحدت ملی و دوری از رقابتهای طایفه‌ای است

سیاسی

معاون عربی آفریقایی وزیر امورخارجه بااشاره به فتوای مرجعیت عراق در بسیج عمومی علیه تروریسم تکفیری گفت: عبور عراق از بحران جاری،صرفاً در بستر وحدت ملی، دوری از رقابت ها ونزاع طایفه‌ای امکان پذیر است.

به گزارش خبرگزاری مهر محمد مهدی البیاتی وزیر حقوق بشر عراق در دیدار با حسین امیر عبداللهیان معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه، که با حضور سردار باقرزاده فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستادکل نیروهای مسلح برگزار شد، دو طرف ضمن مثبت ارزیابی کردن روند همکاری های مشترک در حوزه تفحص شهدای جنگ تحمیلی، بر استمرار تلاش ها به منظور شناسایی باقیمانده شهدا تاکید کردند.

معاون وزارت امورخارجه کشورمان در این ملاقات، ضمن تاکید بر اهمیت والای موضوع تفحص شهدا و تعیین تکلیف مفقودان جنگ تحمیلی برای دولت و ملت ایران بویژه خانواده محترم شهدا و مفقودان، از همکاری خوب و مجدانه دولت عراق بویژه وزارت حقوق بشر این کشور در استمرار روند تفحص تقدیر و تشکر کرد.

وی همچنین با تبیین اهمیت مبارزه جمعی با تروریسم تکفیری و تاکید بر استمرار حمایت جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت عراق در این مبارزه، اظهار امیدواری کرد که به زودی شاهد پیروزی قاطع عراق بر تروریست ها و بازگشت ثبات و امنیت به این کشور باشیم.

امیر عبداللهیان همچنین با اشاره به فتوای مرجعیت اعلای شیعه عراق در بسیج عمومی علیه تروریسم تکفیری، این فتوا را نمونه ای از درایت و دوراندیشی دینی و سیاسی در جهت وحدت مردم توصیف کرد و افزود: عبور عراق از بحران جاری، صرفاً در بستر وحدت ملی، دوری از رقابت ها و نزاع های طایفه ای و با تکیه بر ظرفیت های ملی امکان پذیر است.

وزیر حقوق بشر عراق نیز در این دیدار مناسبات ایران و عراق را دوستانه، برادرانه و راهبردی توصیف و از حمایت موثر جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت عراق در مبارزه با تروریسم تشکر کرد.

البیاتی با تأکید بر استمرار حمایت  قوی طرف عراقی از فعالیت کمیته جستجوی مفقودین جنگ تحمیلی، اظهار امیدواری کرد تا زمان پایان مسئولیتش در وزارت حقوق بشر عراق، موضوع جستجوی شهدای ایرانی نیز با موفقیت به پایان برسد.

در ادامه این دیدار سردار باقرزاده فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستادکل نیروهای مسلح، گزارشی از آخرین وضعیت شهدای شناسایی شده که آماری قریب به ۴۵۰۰۰ شهید می باشد، ارائه و اعلام کرد: پیکر ۶۰۰۰ شهید نیز در دست جستجو و پیگیری است که در صورت شناسایی، پرونده شهدای مفقود شده مختومه می‌شود.

وی از آمادگی آن کمیته برای تاسیس بزرگترین مرکز تحقیقات ژنتیکی منطقه در صورت همکاری سازمان ملل، خبر داد.