اوباما: میانمار باید به تبعیض علیه اقلیت روهینجا پایان دهد

سیاسی

رییس‌جمهوری آمریکا گفت، میانمار اگر می خواهد به موفقیت در گذار دموکراسی دست پیدا کند باید به تبعیض علیه اقلیت روهینجا خاتمه دهد.

رییس‌جمهوری آمریکا گفت، میانمار اگر می خواهد به موفقیت در گذار دموکراسی دست پیدا کند باید به تبعیض علیه اقلیت روهینجا خاتمه دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی برای جوانان آسیایی در کاخ سفید بر مساله اقلیت روهینجا که در معرض قاچاق انسان قرار دارند یا در دریا سرگردان می‌مانند، تاکید کرد.

وی به دولت های مالزی و اندونزی توصیه کرد تا برخی از این روهینجاهای سرگردان را بپذیرند و خودش نیز گفت که دولت واشنگتن نیز برخی از آنها را می‌پذیرد.

رییس جمهوری آمریکا در پاسخ به سوالی درباره موفقیت آمیز بودن روند دموکراسی در میانمار گفت: اگر دولت میانمار به دنبال کسب موفقیت در این روند است باید به تبعیض علیه اقلیت روهینجا پایان دهد. مسلمانان روهینجا مورد تبعیض قرار می گیرند و همین امر عامل اصلی فرار آنها از کشور است.

وی درباره این سوال که اگر یک روهینجا بود به کجا می رفت، گفت: اگر من از اقلیت روهینجا بودم به جایی که متولد شده بودم، می رفتم. من به جایی می رفتم که والدینم زندگی کردند.

اوباما در دوران ریاست جمهوری خود دوبار به میانمار رفته و تلاش زیادی برای تحقق دموکراسی در میانمار انجام داده است اگرچه نگرانی ها درباره روند آرام گذار دموکراسی در این کشور آسیایی و نوع رفتارها با اقلیت روهینجا در واشنگتن وجود دارد.

میانمار این مساله را در تبعیض علیه اقلیت روهینجا قبول ندارد اما از 2012 تاکنون بیش از 100 هزار روهینجایی به خاطر فقر یا تحت پیگرد این کشور را ترک گفتند.

دولت میانمار می‌گوید، روهینجاها مهاجران غیرقانونی هستند که از بنگلادش به این کشور آمده‌اند.

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا گفت، واشنگتن از میانمار خواست تا اجازه دهد هرچه سریعتر کمک های بشردوستانه به دست اقلیت روهینجا برسد.

انتهای پیام

کد N844092