هشدار اوباما به چین درباره قدرت‌نمایی در دریای چین جنوبی

آمريكا,چین

رئیس‌جمهوری آمریکا با بیان اینکه در حال بررسی مناقشات ارضی در دریای چین جنوبی است، تاکید کرد: قدرتهای منطقه‌ای خصوصا چین باید به قوانین احترام گذاشته و دست از قدرت‌نمایی بردارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در شرایطی که بسیاری از قدرتهای منطقه‌ای آسیا بر سر مرزهای دریایی اختلاف نظر دارند، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا درباره نادیده گرفتن قوانین و مقررات برای حل مناقشه ها هشدار داد.

وی گفت: اگر شما به این رویکرد ادامه دهید، درگیری‌ها به صورت ناگهانی افزایش یافته و ادعاها بر مبنای بزرگی کشورها و یا اینکه قدرت دریایی آن تا چه حد قدرتمند است، تشدید می‌شود. در آن صورت گمان می‌کنم که آسیا آرامش کمتری را به خود می‌بیند و منطقه اقیانوسیه نیز همین روند را تجربه می‌کنیم.

اوباما افزود، ایالات متحده آمریکا هیچگونه ادعایی در دریای چین جنوبی ندارد اما واشنگتن از چین و سایر کشورها می‌خواهد که به این اختلافات پایان دهند. وی تاکید کرد: ممکن است برخی از ادعاهای آنها مشروع باشد اما آنها نباید از طریق قدرتنمایی و کنار زدن دیگران به کار خود ادامه دهند.

دولت اوباما متعهد شده است تا با ارسال هواپیمای نظامی و کشتی برای محافظت از حقوق دریانوردی آزاد ادامه دهد. اوباما گفت: اصلاح اراضی و اقدامات تهاجمی از سوی هر طرفی در منطقه کاملا غیرسازنده است.

انتهای پیام

کد N843975