باراک اوباما:

برخی ادعاهای چین مشروع است/ ساخت جزایر مصنوعی را رها کنید

سیاسی

رئیس جمهور آمریکا در ادامه سیاست متناقض خود در قبال پکن بار دیگر ضمن اذعان بر مشروعیت برخی از خواسته های چین، این کشور را متهم به ارعاب همسایگانش کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ای. بی. سی. نیوز، «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته میزبان جمعی از رهبران جوان کشورهای آسیای جنوب شرقی در کاخ سفید بود.

وی در این دیدار با تمرکز بر موضوع چین و توازن قدرت در اقیانوس آرام ادامه ساخت جزایر مصنوعی در دریای چین جنوبی را غیر سازنده توصیف کرده و پایان بخشیدن به آنها را خواستار شد.

وی در ادامه با لحنی که بیشتر مردم چین را خطاب قرار می داد مدعی شد: ادعای مالکیت بخش هایی از دریای چین جنوبی از سوی هر کشوری که باشد غیر سازنده است. چین می تواند کشور موفقی باشد. این کشور بزرگ، قدرتمند و دارای مردم با استعداد و سختکوشی است و به همین دلیل شاید بتوان گفت که برخی از ادعاهایشان مشروع است.

وی در ادامه بر رعایت قوانین موجود بر حل اختلافات منطقه ای تاکید کرده و گفت: به عقیده من کنار گذاشتن رویکرد قانونی و تکیه به بزرگی کشور و توان نیروی دریایی رونق و موفقیت آسیا و منطقه پاسیفیک را زیر سؤال می برد.

اوباما در ادامه مدعی شد که واشنگتن نفعی در این منطقه ندارد اما وظیفه خود می داند که از حل مسالمت آمیز اختلاف بین کشورهای منطقه اطمینان حاصل کند.

رئیس جمهوری آمریکا در حالی دم از حفظ بی طرفی در حل چالش های برخاسته از منازعات ارضی در دریای چین جنوبی می زد که چند روز پیش «اشتون کارتر» وزیر دفاع این کشور از آمادگی پنتاگون به اعزام تجهیزات دفاعی سنگین به منطقه خبر داد.

ناگفته نماند که در پاسخ به تناقض گویی واشنگتن، وزارت امور خارجه چین ضمن رد ادعای آمریکایی ها اعلام کرد: برخی کشورهای مشخص برای برآورده کردن منافع خود به تنش های منطقه ای دامن زده و سعی به مخدوش کردن وجهه چین دارند.