نگرانی تاجیکستان از نزدیک شدن گروه های تروریستی به مرزهایش

سیاسی

نماینده کمیته امنیت ملی تاجیکستان نسبت به پیشروی گروه های مسلح افغانستان به سمت مرزهای این کشور ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، نماینده کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان گفت: شمار افراد مسلحی که در خاک افغانستان به سمت مرز با تاجیکستان می آیند، 4 الی 5 هزار نفر برآورد می شود. وی افزود: هر چند طبق اطلاعات موجود این گروه ها برنامه ای برای یورش به مرزهای میان دو کشور ندارند با این حال وجود شمار زیادی از تشکیلات مسلحی که خارج از کنترل دولت افغانستان هستند، نگران کننده است.

این مقام امنیتی تاجیکستان تغییر شرایط در هر لحظه را دور از انتظار نداست و گفت: به همین خاطر دوشنبه اقدامات پیشگیرانه ای را برای تامین امنیت مرزها از جمله ارسال نیروهای ذخیره داخلی به نیروهای مرزی و یگان های ارتش در نظر گرفته است.

وی در مورد تبلیغ افکار گروهک تروریستی داعش در این کشور گفت: مراکز جذب جوانان، اسامی و عناوین 417 نفر از شهروندان تاجیکی را که در میان عناصر این گروهک تندرو می جنگند مشخص و تحقیقاتی را در این زمینه انجام داده است.

پیش از این یک منبع در دادستانی کل تاجیکستان تاکید کرده بود، جوانانی که پس از شرکت در جنگ در کنار گروه های تندرو به کشور بازگشته و توبه کرده اند مورد تحقیقات قضائی قرار نخواهند گرفت.