آیا شکستگی پای کری بر مذاکرات هسته‌ای تاثیر می‌گذارد؟

سیاسی

پس از آن‌که وزیر امور خارجه آمریکا یک روز پس از دیدارش با محمدجواد ظریف دچار سانحه شد، گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر این که این اتفاق می‌تواند بر روند مذاکرات تاثیرگذار باشد قوت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری- تحلیلی آنتی‌وار با توجه به سانحه‌ پیش آمده برای جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و دور شدن وی از فعالیت هرگونه امیدواری برای دستیابی به توافق هسته‌ای نهایی میان ایران و گروه 1+5 تضعیف شده است.

انتظار می‌رود شکستگی ران پای راست جان کری تاثیرات زیادی بر این مذاکرات داشته باشد چون وی از معدود مقامات آمریکایی است که به نظر می‌آید روابط خوبی با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دارد. این دو روز شنبه در ژنو بار دیگر در چارچوب مذاکرات هسته‌ای در تلاش برای پیشبرد این رایزنی‌ها با یکدیگر دیدار کردند. اکنون سانحه پیش آمده برای کری موجب دورشدن وی از فعالیت به مدت دست کم چند هفته خواهد شد بنابراین تلاش‌های آن‌ها در طول این مدت متوقف می‌شود.

از طرفی دیگر دیپلمات‌ها مدعی‌اند که گروه 1+5 بر سازوکاری برای بازگشت فوری تحریم‌های سازمان ملل علیه تهران در صورتی که ایران توافق را نقض کند به تفاهم رسیده‌اند. جنگ‌طلبان آمریکایی می‌گویند که بدون چنین سازوکاری روسیه و چین به راحتی می‌توانند تلاش‌ها برای بازگشت تحریم‌ها در صورت نیاز را دچار مشکل کنند چون این کشورها به عنوان عضو دائم شورای امنیت همان‌گونه که پیش‌تر هم گفته‌اند می‌توانند با این اقدامات مخالفت و حتی آن را وتو کنند.

دیگر مانع اصلی برای رسیدن به توافق نهایی درخواست غرب برای دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و بازرسان به سایت‌های نظامی ایران است. آن‌ها خواهان دسترسی نامحدود به این مراکز هستند اما ایران با این خواسته مخالفت می‌کند چون می‌گوید پیش از این نیز به بازرسان چنین اجازه‌ای داده و آن‌ها هیچ گاه چیزی پیدا نکرده‌اند.

ایرانی‌ها هم‌چنین می‌گویند اجازه دسترسی مدیریت شده را می‌دهند و آماده‌اند تا درباره راه‌حل‌های دیگر رایزنی کنند اما این مساله در هر اندازه‌ای مشکل‌ساز خواهد بود چون آژانس اتهامات جدید مطرح می‌کند و به نظر می‌آید که هیچ‌گاه قصد ندارد از این اتهامات کنونی و فاقد اعتبار خود دست بردارد.

هم‌چنین خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزاشی نوشت: مقامات آمریکا پس از تصادف جان کری اعلام کردند وضعیت سلامت وی مناسب است و در شرایط خوبی قرار دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا نیز می‌گوید که تلاش می‌کند این سانحه موجب تداخل در برنامه کاری همیشگی‌اش نشود اما مشخص نیست که وی چه زمانی بتواند سفر رفتن را دوباره از سر بگیرد. یکی از وظایف وی شرکت در مذاکرات هسته‌ای با ایران است که به نظر می‌آید با این سانحه دچار مشکلاتی شود.

انتظار می‌رود این رایزنی‌ها تا ضرب الاجل خودخوانده 30 ژوئن همان‌گونه که مقامات آمریکایی نیز تاکید می‌کنند به نتیجه برسد اما دیپلمات‌ها اکنون پیش‌بینی می‌کنند که این مذاکرات چند روز پس از این ضرب الاجل به طول بیانجامد یا حتی برای چند هفته تمدید شود.

انتهای پیام

کد N843730