پورسید آقایی: آموزه‌های مهدویت را با زبان هنر بیان کنید

سیاسی

دبیر یازدهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت گفت: جهان معاصر و زمین عطش بارش موعود را دارند و ما باید این آمیزه را با زبان هنر بیان کنیم و بدانیم که اگر مردم با این اندیشه آشنا شوند همه شیفته و محشور آن می‌شوند و ما در این زمینه کوتاهی کرده‌ایم و باید جبران کنیم.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت الاسلام والمسلمین سید مسعود پورسید آقایی عصر دوشنبه در مراسم پایانی یازدهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت با بیان این که برگزاری این جلسات به برکت نایب امام زمان (عج) یعنی امام راحل و مقام معظم رهبری است اظهار کرد: آن چه که ما اکنون از اهل بیت (ع) و علوم اندیشه دینی داریم به دلیل تلاش‌های امام و رهبری است و من از همه کسانی که ما در این همایش یاری کردند تشکر می‌کنم.

او گفت:‌ در این همایش قریب به 80 میهمان خارجی حضور داشت و تمام نهادها و شخصیت‌ها ما را برای برگزاری این همایش کمک کردند و در اینجا شاهد تجلی اراده وحدت ملی بودیم.

پورسید آقایی گفت: ما در این دو نیمروز 4 کمیسیون برگزار کردیم که به بررسی اندیشه‌های مهدویت در حوزه فرهنگ و تمدن اسلامی پرداخت ولی پس از 11 سال برگزاری این همایش هم‌چنان فاصله زیادی با اندیشه‌های مهدویت داریم. رویکرد اخلاق سیاسی، اجتماعی، تمدنی و ... بسیار جای کار دارد. همین فرهنگ و تمدنی که موضوع امسال بود سال‌ها نیازمند پژوهش است ما در حوزه علمیه در سطح 3 و 4 پژوهش‌هایی را مطرح کردیم و در سال آینده دانش پژوهانی را جذب می‌کنیم.

دبیر یازدهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت افزود: بحث مهدویت مثل یک شیشه نیست که آن طرفش را ببینیم مثل یک منشوری است با ابعاد مختلف که سال‌ها وقت می‌برد تا ما آن را بررسی کنیم.

پورسید آقایی خاطرنشان کرد: آمریکا و اسراییل درصدد این هستند که امروز اسلام هراسی، ایران هراسی و مهدی هراسی را در جهان به وجود بیاورند و ما باید اندیشه‌های مهدویت را به جهانیان عرضه کنیم. ما باید در برابر توطئه‌های آن‌ها آگاه باشیم و اندیشه‌های درست مهدویت را بیان کنیم. چرا که امام عصر حاضر و ناظر است و خودش زمینه‌های ظهورش را فراهم می‌کند ولی ما هم مکلف هستیم که زمینه‌های ظهور را فراهم کنیم که از نمونه‌های آن همین همایش‌هاست.

وی گفت: در کشور ما حتی نهادهای نظامی انگیزه فرهنگی دارند و من از همه آن‌ها تشکر می‌کنم. جهان معاصر و زمین عطش بارش موعود را دارند و ما باید این آمیزه را با زبان هنر بیان کنیم و بدانیم که اگر مردم با این اندیشه آشنا شوند همه شیفته و محشور آن می‌شوند و ما در این زمینه کوتاهی کرده‌ایم و باید جبران کنیم.

به گزارش ایسنا، در ادامه این همایش سید رضی موسوی گیلانی، رییس کمیسیون شماره یک گزارشی از مقالات ارائه شده مطرح و افزود: در این کمیسیون 19 مقاله ارائه شد که در آن 3 محور "بازگشت به فرهنگ و تمدن اسلامی برای حل مشکلات"، "شاخص‌های فرهنگ و تمدن اسلامی" و "بحران‌های پیش رو در شکل‌دهی تمدن اسلامی" مورد توجه بود.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین محسن قنبری، رییس کمیسیون شماره 2 به ارائه گزارشی پرداخته و گفت: در این کمیسون بر 5 محور "مفهوم‌شناسی فرهنگ و تمدن مهدوی"، "آسیب‌شناسی تمدن‌های موجود بشری در زمان معاصر"، "فرهنگ و تمدن اسلامی"، "گفتمان انتظار و هویت تمدنی انتظار" و "ادعیه انتظار" تاکید شده است.

هم‌چنین دکتر عصاریان‌نژاد به عنوان دبیر کمیسیون دانشگاه عالی دفاع ملی در این مراسم تصریح کرد: در دو روز گذشته 14 مقاله در این کمیسیون ارائه شد که رویکرد اصلی آنان نیل به راهبردهای مهدوی بود.

او افزود: نتیجه بررسی راهبردهایی که در مقالات ارائه شد، این بود که تمدن مهدوی نیاز به 3 محور دارد. حوزه مهندسی فرهنگی که می‌بایستی در بستر محیط اصلی پیاده‌سازی و سند آن مورد توجه قرار گیرد. امروز سند فرهنگی ابلاغ شده و جا دارد مورد بی‌مهری مسوولان و هیچ ارگانی قرار نگیرد.

عصاریان‌نژاد تصریح کرد: باید توجه داشت که بسیاری از ابزارهای توسعه راهبردی در دست دشمنان ما قرار دارد که می‌توان به رسانه‌ها اشاره کرد. امروز تولید دستگاه فکر، انسجام و هم‌افزایی، تولید علم و پیشرفت و جهان گستری در دست دشمن است.

رییس کمیسیون دانشگاه عالی دفاع ملی خاطرنشان کرد: مصادره این افکار توسط دشمن در 10 قرن پیش و بازگرداندن آن به تمدنی که قابل اعتنا است نیازمند این است که جوانان با انقلاب و پیام آن آشنا شوند.

هم‌چنین دکتر همایون به ارائه گزارشی از کمیسیون دانشگاه امام صادق (ع) و رحمتی به ارائه گزارشی از کمیسیون مرکز تحقیقات کاربردی معاونت نیروی انسانی ناجا پرداختند.

رحمتی در ادامه افزود: نیروی انتظامی با 11 مقاله و در اولین حضور خود در همایش مهدویت شرکت کرد.

وی تصریح کرد: یکی از برنامه‌هایی که در این همایش توسط نیروی انتظامی برگزار شد، ایجاد غرفه‌های شناخت فرقه‌های ضاله با ارائه بنر، کلیپ و نرم افزار برای آشنایی با اهداف آشکار و پنهان آن بود.

انتهای پیام

کد N843724