میرسلیم: امام (ره) کلید توازن قدرت در منطقه را از دست آمریکا خارج کرد و به ملت ایران داد

امام خمینی ره

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:کلید واژه‌های امام در نهضت اسلامی با هیچ یک از رهبران سیاسی نهضت مشروطه و نهضت ملی شبیه نبود و این موضوع دلیل اندازه، وسعت و ژرفای انقلاب اسلامی با دو نهضت قبلی کاملا متفاوت بود.

به گزارش تسنیم،مصطفی میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم بزرگداشت پیشکسوتان نهضت انقلاب اسلامی با اشاره به واقعه تاریخی 15 خرداد اظهار داشت: 15 خرداد نقطۀ عطفی در تاریخ 100 سالۀ اخیر محسوب می شود، در فروردین سال 40 آیت‌الله بروجردی و در اسفند سال 40 آیت الله کاشانی فوت کردند که در سراسر کشور مجالس با شکوه ترحیم برگزار شد، پس از براندازی 28 مرداد 8 سال کشور در دست استبداد بود، شاه همۀ مخالفان را سرکوب کرده بود و صدای کسی در نمی‌آمد.

وی افزود: برگزاری مراسم ترحیم دو شخصیت روحانی فرصت مناسبی برای اثبات اعتبار روحانیت در جامعه سیاسی ما تلقی شد؛ امام خمینی (ره) متکی بر این قدرت سیاسی در اندازۀ رهبری روحانی و سیاسی ظاهر شد.

میرسلیم ادامه داد: شاه که در زمان حیات آیت الله بروجردی برخی کارها را نمی‌توانست انجام دهد، پس از ایشان بنا را بر اجرای آنها گذاشت! اصلاحات شاه تحت عنوان انقلاب سفید با لایحۀ انجمنهای ولایتی و ایالتی کلید خورد؛ همه می‌دانیم شاه در آنجا دو کار برداشتن سوگند به قرآن و به جای آن گذاشتن «کتاب آسمانی» و صدور جواز ورود زنها به مجلسین را انجام داد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد: امام این دو را بهانه قرار داد و مبارزه با شاه را آغاز کرد. لغو این لایحه اولین پیروزی امام در برابر شاه بود.

وی افزود: پس از این شکست، شاه از طرف انگلستان و آمریکا ، طرح اصلاحات را تحت عنوان انقلاب سفید کلید زد که امام با ابراز مخالفت با آن و شکست آن مواجه با حملۀ کماندوهای شاه به فیضیه شد که به حماسۀ 15 خرداد را در محرم سال 1342 انجامید. امام در 15 خرداد سه هدف مبارزه با شاه و آمریکا و اسرائیل را در مدّ نظر داشت

رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: ادبیات مبارزاتی امام به عنوان یک روحانی و مرجع تقلید با هیچ یک از رهبران مشروطه و نهضت ملی شباهت نداشت. کلید واژه‌های امام در نهضت اسلامی با کلید واژه‌های هیچ یک از رهبران سیاسی یکصد سال اخیر که در نهضت مشروطه و نهضت ملی حضور داشتند شبیه نبود به همین دلیل اندازه، وسعت و ژرفای انقلاب اسلامی با دو نهضت قبلی کاملاً متفاوت بود.

وی افزود: امام (ره) به عنوان یک مرجع تقلید ادارۀ صحنۀ سیاست و مبارزه با طاغوت را به عهده گرفت؛ او معیارهای حرفه‌ای مبارزه را در شکل بسیار معقول و فوق‌العاده انقلابی رعایت می‌کرد.شجاعت او در برخورد با استبداد و استعمار مثال‌زدنی بود و با هیچ یک از رهبران 100 سال اخیر کمترین شباهتی نداشت.

میر سلیم تاکید کرد: پیروزی امام خمینی(ره) را مغرور نکرد و شکست او را افسرده و غمگین نساخت؛ هر چقدر مبارزه با شاه و آمریکا عمیق‌تر می شد چهره او برافروخته‌تر و آماده‌تر برای ایفای وظائف تاریخی می‌شد.

وی افزود: پس از 15 خرداد و شکست ظاهری، وقتی از او می‌پرسند سربازان شما برای نابودی طاغوت کجاست، حکیمانه فرمود در گهواره‌ها! او را به خاطر نطقش علیه امتیازات ویژه برای بیگانگان (کاپیتولاسیون) و به جرم دفاع از شرف و استقلال کشور به ترکیه و سپس به عراق تبعید کردند اما او 15 سال بعد مقتدرانه به کشور برگشت در حالی که همۀ ملت فریاد می‌زدند «ما همه سرباز توایم خمینی - گوش به فرمان توایم خمینی»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره) شاه و یک نظام حکومتی 2500 ساله را سرنگون کرد و بنیان یک حکومت الهی را با قدرت در حساس‌ترین نقطۀ جهان گذاشت. امروز که ما به مزار شهدای هر شهری می‌رویم تاریخ تولد عمدۀ شهدا در حدود سال 1342 است. یعنی همان که او گفت سربازان من در گهواره‌هایند!

وی ادامه داد: امام را می‌توان به خاطر شجاعت و سیرۀ انقلابی‌اش ستایش کرد، امام را می‌توان به خاطر مقاومت در راه خدا و نجات یک ملت ستود، امام را می‌توان به خاطر اعتماد به ملت و دفاع از شرف و استقلال و آزادی ملت در اندازۀ یک منجی تقدیر و ستایش کرد.

میر سلیم در ادامه اظهار داشت: ارزش کار امام (ره) وشأن تاریخی او در احیای یک فلسفۀ سیاسی برای حکومت‌داری به نام «ولایت فقیه» و تأسیس حکومتی با بنیانهای نیرومند که بتواند بیش از سه دهه در برابر قدرتهای جهان بایستد است.

وی افزود: او یک مؤسس است و این نکته فوق‌العاده مهمی است. کار او نقطۀ عطف نه تنها در تاریخ ایران و اسلام بلکه در تاریخ جهان می باشد.به همین دلیل توازن قوا را در جهان برهم زد و نظام دو قطبی جهان را متلاشی کرد و خبر از یک قدرت به نام اسلام داد. امروز اسلام به عنوان یک قدرت در معادلات جهان مطرح است. این قدرت را امام و رهبری و ملت ما نمایندگی می‌کنند. باید قدر این نعمت الهی را بدانیم.

میرسلیم بیان داشت: امام رحمت الله ، ملت ما را که زیر چکمه آمریکا و قدرتهای بزرگ بود از ذلت وابستگی به عزت و عظمت و سربلندی رساند. ایران به تعبیر نیکسون رئیس جمهور اسبق آمریکا «کلید توازن قدرت در منطقه و جهان است»؛ امام این کلید را از دست آمریکا و قدرتهای بزرگ خارج کرد و به دست ملت داد. امروز ایران و ملت ایران متغیر اصلی در منطقه و جهان اند. این که قدرتهای بزرگ در مذاکرات هسته‌ای پیش پای نمایندگان سیاسی ما زانو زده‌اند و 10 سال است التماس می‌کنند که پیشرفت علمی نکنید برای این است که امام کشور را در مسیر پیشرفت، ترقی، رفاه، استقلال و آزادی و آزادگی قرار داد.

رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی تصریح کرد: رهبری معظم انقلاب پس از امام سرعت پیشرفت را فوق‌العاده افزایش داد. خدا را باید به خاطر این همه نعمت شکر کرد و از این دستاوردها به نیکی پاسداری نمود.

29220

کد N843616