جزیره سازی چین و همکاری‌های نظامی محور مذاکرات وزیر دفاع آمریکا در ویتنام

آمريكا

وزیر دفاع آمریکا امروز (دوشنبه) با همتای ویتنامی خود در هانوی درباره پایان بخشیدن به روند جزیره سازی در دریای چین جنوبی گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا در یک کنفرانس خبری مشترک با فونگ کوآنگ تان، همتای ویتنامی‌اش در هانوی گفت که هر دو درباره پیشنهادش درباره توقف دائم ساخت و ساز و نظامی کردن جزایر دریای چین جنوبی به گفت‌وگو پرداخته‌اند و ویتنام این ایده را بررسی می‌کند.

کارترکه در سفری 11 روزه به منطقه آسیا‌ - پاسیفیک رفته، در اظهارنظرهای عمومی‌اش و در بحبوحه نگرانی‌ها درباره افزایش جزیره سازی گسترده چین در این منطقه مورد مناقشه بر امنیت دریایی تمرکز کرده است.

کارتر اذعان داشته که سایر کشورها پروژه‌های ساخت و ساز در منطقه انجام داده‌اند که ویتنام نیز جزئی از آن‌هاست و به تمامی کشورهای منطقه و ذی‌نفع تاکید کرد تا این عملیات را متوقف کنند.

وی همچنین گفت که فعالیت چین در دریای چین جنوبی امنیت در منطقه را تضعیف می‌کند اتهامی که چین آن را رد می‌کند.

وزیر دفاع ویتنام با اشاره به این مساله که سربازان کشورش در 9 جزیره شناور روی آب و 12 جزیره غوطه ور در منطقه مستقر شده‌اند، گفت: در جزایر شناور در آب برای جلوگیری از وقوع سیلاب و امواج و تضمین امنیت مردم و سربازان مستقر شده سنگ‌چین ساختیم و در جزایر غوطه ور به ساخت خانه‌های کوچک دست زدیم که تنها می‌تواند تعداد کمی سکنه در خود جای دهد و به دنبال افزایش آن‌ها نیستیم. کار ما تماما غیر نظامی است.

جزایر غوطه ور در آب، صخره‌های زیرآبی هستند اما جزایر شناور در آب سطوح بالای آب یا همان‌هایی هستند که می‌توان با افزودن سازه‌های فلزی، خاک، سیمان و آجر آن‌ها را درست کرد.

وزیران دفاع آمریکا و ویتنام همچنین "بیانیه نگاه مشترک" را برای راهبری همکاری آتی نظامی میان دو کشور امضا کردند.

به جز گسترش این همکاری‌ها، کارتر اعلام کرد که ایالات متحده به ویتنام کمک می‌کند تا مکانی را برای آموزش سربازان برای عملیات صلح بان سازمان ملل فراهم می‌کند و کارشناسان آمریکایی آشنا به امور صلح بانان را هانوی اعزام می‌کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم گزارش داد، وزیر دفاع ویتنام روز دوشنبه پس از دیدار با همتای آمریکایی‌اش گفت: سوالات درباره نقض حقوق بشر توسط دولت هانوی هیچ ارتباطی به حذف تمام محدودیت‌ها و تحریم‌ها علیه فروش سلاح کشنده به ویتنام ندارد.

وزیران دفاع آمریکا و ویتنام گفتند که دو کشور در حال گسترش همکاری دفاعی خود هستند. کارتر در پاسخ به این سوال که آیا مساله حقوق بشر باید در روابط نظامی آمریکا با ویتنام نقشی داشته باشد یا خیر گفت: مقام‌های واشنگتن مکررا درباره مسائل سیاسی و داخلی با مقام‌های ویتنام گفت‌وگو کردند.

ملت‌های غربی و گروه‌های حقوق بشری بین‌المللی مکررا نگران نقض حقوق بشر توسط دولت ویتنام هستند.

وزیر دفاع ویتنام در کنفرانس خبری پس از دیدار با اشتون کارتر گفت که لغو محدودیت‌های فروش سلاح نباید به مساله حقوق بشر مرتبط شود و دو کشور باید یک همکاری دفاعی گسترده را آغاز کنند.

وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت که آمریکا به ویتنام 18 میلیون دلار کمک می‌کند تا ناو برای گارد ساحلی بخرد.

انتهای پیام

کد N843484