هادی العامری: آمریکایی‌ها نمی‌توانند رمادی را نجات دهند

سیاسی

رهبر نیروهای داوطلب مردمی عراق با اعلام اینکه "سقوط استان الانبار توسط داعش مرا از استراتژی ضدداعشی‌ام منحرف نمی‌کند"، گفت: آمریکایی‌ها نمی‌توانند رمادی را نجات دهند و البته حملات سریع و بی‌برنامه نیز برای باز پس گیری این شهر موثر نیست.

رهبر نیروهای داوطلب مردمی عراق با اعلام اینکه "سقوط استان الانبار توسط داعش مرا از استراتژی ضدداعشی‌ام منحرف نمی‌کند"، گفت: آمریکایی‌ها نمی‌توانند رمادی را نجات دهند و البته حملات سریع و بی‌برنامه نیز برای باز پس گیری این شهر موثر نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هادی العامری، رهبر واحدهای بسیج مردمی عراق در مصاحبه‌ای با روزنامه تلگراف گفت: ایده حملات مقابله‌ای سریع برای بازپس‌گیری رمادی به گفته نخست‌وزیر و سایر رهبران عراقی تنها حرف است. هر کس به شما بگوید می‌توانیم رمادی را بدون عملیات مناسب پس بگیریم، دروغگوست.

العامری با اعلام اینکه چرا باید جان نیروهای خود را برای یک تلاش بدون نتیجه در بازپس‌گیری رمادی به خطر بیندازد، گفت: آمریکایی‌ها به ساکنان الانبار گفتند که اجازه ورود واحدهای بسیج مردمی را نمی‌دهند و تضمین می‌کنند که رمادی سقوط نکند. ما نمی‌خواهیم خون جوانان ما به ارزانی پایمال شود. چون آنها ما را نمی‌خواهند. این درسی برای آنهاست و باید بدانند که نه آنها و نه آمریکایی‌ها نمی‌توانند رمادی را نجات دهند. هم‌اکنون هیچ نیرویی بجز واحدهای بسیج مردمی عراق نمی‌تواند رمادی را نجات دهد.

العامری که در دوران صدام، دیکتاتور سابق عراق در تبعید و در ایران بود، رهبری سپاه بدر را نیز برعهده داشت و در کنار نیروهای ایرانی علیه حملات عراق در دهه 80 میلادی جنگید. نیروهای العامری به جای تغییر در مسیر نبرد علیه رمادی، در حال کار بر روی مسیر شمال به شرق این شهر هستند و با این کار می‌خواهند واحدهای فردی داعش را در منطقه جدا کنند و سپس آنها را از پای درآورند.

رهبر واحدهای بسیج مردمی عراق ادامه داد: دومین اولویت استراتژی مذکور محاصره کردن «واحد دجله داعش» است؛ مسیری که از غرب می‌گذرد و به شمال بغداد و فلوجه در الانبار می‌رسد که در دست داعش است. هدف اصلی ما حفاظت از بغداد در مقابل این حملات است.

البته استراتژی این رهبر شیعه عراقی با وجود موفقیت‌آمیز بودن جدایی الانبار و سایر قلمروهای تحت کنترل داعش از مابقی عراق باز هم خطرآفرین است. وی گفت که از زمان انجام تلاش برای بازپس‌گیری الانبار اطلاعی ندارد.

العامری گفت: استراتژی من در محاصره کردن مواضع داعش مخدوش کردن و از کار انداختن عملیات آنهاست. البته این بخشی از برنامه آزادسازی الانبار نیست. اگر ما موفق عمل کنیم می‌توانیم درباره این مساله صحبت کنیم. ما باید اقدامات نظامی را از سیاسی جدا کنیم.

انتهای پیام

کد N843232