علی اکبر ولایتی:

امنیت سوریه جزئی از امنیت ایران است/ در مذاکرات هسته ای جدی هستیم

سیاسی

مشاور مقام معظم رهبری در گفتگو با یک روزنامه لبنانی با اعلام اینکه امنیت سوریه جزئی از امنیت ایران است گفت: تهران در مذاکرات هسته ای بسیار جدی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، «علی اکبر ولایتی» در گفتگو با روزنامه الاخبار چاپ لبنان اظهار داشت: ما به طور دقیق از توطئه های دشمنان علیه سوریه خبر نداریم اما بعید می دانم در این توطئه ها ایجاد منطقه پرواز ممنوع یا حمایت از تروریست ها با جنگنده ها صورت نگیرد. به هر حال ما اطمینان کامل داریم که ملت سوریه به مقاومت خود علیه تجاوزگری ادامه خواهد داد و ما نیز در کنار آن خواهیم ایستاد.

وی بدون اشاره به نام کشوری در ادامه گفت: به هر حال کسی که خانه اش از جنس شیشه است نمی تواند به سوی همسایه اش سنگ پرتاب کند و کسی که باد بکارد طوفاندرو خواهد کرد.

ولایتی در عین حال گفت: امنیت سوریه و وحدت اراضی و حاکمیت آن جزء جدایی ناپذیر امنیت جمهوری اسلامی است.

ولایتی در پاسخ به این پرسش که آیا ایران و کشورهای ۱+۵ به توافق در مذاکرات هسته ای دست خواهند یافت گفت: جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته ای بسیار جدی است و ما امیدواریم به نتایج مثبتی دست یابیم اما نمی دانیم غرب در جعبه خود چه شروط جدیدی را پنهان کرده است.

وی افزود: شروط ما از ابتدا واضح و غیر قابل سازش بوده است که عبارتند از: هرگز اجازه بازرسی از تاسیسات نظامی و حاکمیتی و هر تاسیسات غیر هسته ای را نمی دهیم. هرگز اجازه بازجویی از دانشمندان هسته ای مان را نمی دهیم. ما همچنین آمادگی ایجاد ارتباط میان توافق هسته ای و پرونده های منطقه ای را نداریم و نمی دانیم آمریکایی ها عقب نشینی خواهند کرد یا تلاش می کنند شروط جدیدی را برای عدم دستیابی به توافق مطرح کنند.

ولایتی تصریح کرد: در مورد پرونده های منطقه ای نیز باید بگویم حمایت ما از ملت های مظلوم قبل از هر چیز مرتبط با اعتبار جمهوری اسلامی است و در وهله بعد به صورت ریشه ای در منافع امنیت ملی ایران تنیده شده است.

مشاور رهبری در امور بین الملل خاطرنشان کرد: خطر تروریست های تکفیری خطری است که تمامی طیف های منطقه یعنی مسیحیان، شیعه، علوی ها، ایزدی ها، اسماعیلی ها و ... را هدف قرار داده است بنابراین مقابله با این خطر به خاطر امنیت و ثبات منطقه وظیفه همه است.

وی در بخش دیگر سخنان خود از نقش ارتش عراق و نیروهای داوطلب مقابله با داعش در مبارزه با تروریست ها در عراق قدردانی و اعلام کرد: تحولات خونین عراق در ایجاد اجماع ملی درباره وحدت این کشور سهیم خواهد بود و حتی کردها دریافتند که خطر داعش متوجه آنها نیز هست و اگر کمک های فوری تهران برای کردها نبود داعش اربیل را به اشغال خود درآورده بود.

ولایتی با بیان اینکه ائتلاف مقابله با داعش تاثیرگذار نبوده است گفت: مبارزه با داعش که یک سازمان تروریستی است باید جدی باشد. وحدت اراضی عراق بخشی از منافع امنیت ملی ایران محسوب می شود، استعمار به دنبال تجزیه کشورهای منطقه و ایجاد هرج و مرج در آن است و این همان چیزی است که ما آن را سومالی سازی کشورهای عربی و اسلامی می نامیم.