حیدر العبادی: تجهیزات نظامی زیادی را از دست دادیم/ سفارت عربستان بازگشایی می‌شود

ایسنا نوشت:

نخست وزیر عراق در سخنانی عنوان داشت: در هنگام سقوط موصل در تابستان گذشته سلاح‌ها و تجهیزات بسیاری را از دست دادیم و هنوز آنها را جایگزین نکرده‌ایم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در مصاحبه با شبکه العراقیه گفت: در هنگام سقوط موصل سلاح‌ها و تجهیزات بسیاری را از دست دادیم. یک سال از آن زمان می‌گذرد و ما تقریبا بدون جبران می‌جنگیم. خودروهای هامری که ما از دست دادیم جایگزین نشده است و ما فقط در موصل 2300 خودروی زرهی هامر را از دست دادیم.

وی افزود: درگیری‌ها ادامه دارد و ما در این درگیری‌ها خودروهای هامر و تانک‌ها را از دست می‌دهیم و زمانی که اوضاع امنیتی عراق نابسامان شد بسیاری از شرکت‌ها و پیمانکاران روس یا آمریکایی از عراق خارج شدند.

وزارت دفاع آمریکا سال گذشته با قرارداد فروش هزار خودروی هامر به عراق موافقت کرد اما زره‌هایی قوی‌تر و مسلسل‌هایی را به این خودروها به ارزش 579 میلیون دلار اضافه کرد.

داعش در انجام عملیات انتحاری علیه نیروهای امنیتی در مناطق مختلف از خودروهای هامر استفاده می‌کند.

در همین حال حیدر العبادی تاکید کرد، عراق طرفی در نزاع سعودی و ایرانی نیست و کشورش دروازه‌ای برای ایران نیست و وارد نزاع‌های منطقه‌ای میان این دو کشور نخواهد شد.

العبادی در مصاحبه با شبکه العراقیه گفت: اگر برادران عربستانی گمان می‌کنند که عراق دروازه‌ای برای ایران است اشتباه می‌کنند.

وی افزود: عراق دروازه‌ای برای ایران نیست و ما نمی‌خواهیم وارد نزاع‌های منطقه‌ای میان عربستان و ایران شویم.

حیدرالعبادی تاکید کرد که بغداد روی این نزاع‌ها حساب باز نمی‌کند.

العبادی گفت: عربستانی‌ها پیام‌های مثبتی برای ما فرستادند و کار سفارتخانه خود را از سر می‌گیرند و مقری را برای این امر آماده کرده‌اند و در حال حاضر سفیری را برای این مساله تعیین کرده‌اند و موافقت از طرف ما نیز صورت گرفته است و ما منتظر آمدن این سفیر هستیم و منتظریم که سفرهایی از سوی برادران عربستانی به عراق صورت بگیرد.

نخست وزیر عراق گفت: ما چیزی علیه عربستان نداریم و با این کشور دشمن نیستیم و به هیچ کس هم اجازه ندادیم که از عراق برای بدی به آنها استفاده کند.

5252

کد N842856