هشدار اتحادیه اروپا نسبت به خروج یونان از حوزه یورو

اتحاديه اروپا

رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد، خروج یونان از حوزه یورو می‌تواند اعتماد را در حوزه یورو از میان ببرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، "ژان کلود یونکر"، رئیس کمیسیون اروپا در مصاحبه با روزنامه "زوددویچه تسایتونگ گفت: نظر من این نیست که با خروج یونان از حوزه یورو، این منطقه با نگرانی‌های کمتری روبه‌رو می‌شود.

وی افزود: اگر قرار باشد کشوری از حوزه یورو خارج شود، این ایده به ذهن می‌رسد که ما نتوانستیم خود را با مشکلات وفق دهیم. این باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران بین‌المللی از اروپا خارج شوند.

یونکر در ادامه گفت که شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن در جریان سفر وی به توکیو گفته است که سرمایه‌گذاری کشورش در اروپا به میزان ثبات یورو بستگی دارد.

یونان و وام‌دهندگانی از حوزه یورو به همراه صندوق بین‌المللی پول چندین ماه است که بدون پیشرفت در حال مذاکره هستند و به این مذاکرات به نوعی به بن‌بست رسیده است. فشارها برای توافق یونان افزایش یافته و آتن در پنجم ژوئن با سررسید بدهی و نیز انقضای برنامه وام در 30 ژوئن روبه‌رو می‌شود.

رئیس کمیسیون اروپا قرار است امروز (دوشنبه) با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند رئیس‌جمهوری فرانسه در برلین دیدار کند و یونان محور مذاکرات خواهد بود.

یونکر تاکید کرد که صندوق بین‌المللی پول باید همچنان از یونان حمایت کند. با این حال کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین‌المللی پول هفته گذشته گفت که به اروپا بستگی دارد که بخواهد تدابیر لازم را برای پیشگیری از تهدید ورشکستگی در اتحادیه اروپا اتخاذ کند.

انتهای پیام

کد N842716