آیت الله نوری همدانی: حمایت از نظام وظیفه اصلی حوزویان است

سیاسی

آیت ‏الله ‏حسین نوری همدانی از مراجع عظام تقلید، گفت: نظام اسلامی فرزند حوزه است، بنابراین حمایت از نظام از وظایف اصلی حوزویان محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، این مرجع تقلید یکشنبه شب در چهارمین مجمع عمومی جامعه مدرسین در مدرسه عالی دارالشفا گفت: حدیث کلکم راع در حقیقت یکی از احادیثی است که امام راحل به آن توجه به بسیاری کرده‌اند و آن را مرتب بیان می‌کردند.

وی افزود: انسان به حسب زمان و مکان و شغل خود مسوولیتش را تنظیم می‎کند و هر کسی متناسب با شغل و ظرفیتش مسوولیت‌هایی در مقابل دین و جامعه و مردم دارد.

این مرجع تقلید بیان کرد: مسوولیت اول حوزه، تربیت فقهای علم اهل بیت(ع) است و در این میان فقها جایگاه خاصی در اسلام و اجتماع دارند. ائمه ما احادیث فراوانی در خصوص جایگاه مرزبانی فقها و علمای دین بیان کرده‌‏اند.

وی گفت: ظرفیت‌های فقه اهل بیت(ع) بسیار زیاد است زیرا در تاریخ ما افتخارات بسیاری در این حوزه را شاهد بوده‎ایم و هیچگاه فراموش نکردیم که میرزای شیرازی چگونه با یک فتوا با استکبار و استبداد مبارزه کرد و دنیا را متوجه عظمت اسلام کرد.

آیت الله نوری همدانی گفت: اساتید باید سعی کنند در کنار علم و فقه و اصول علمی و فقهی، اخلاق را نیز به طلاب خود منتقل کنند و همیشه باید الگوی رفتاری طلاب باشند.

وی افزود: این نظام متولد و فرزند حوزه است که در دامان حوزه رشد کرده است و به همین خاطر باید از این نظام حمایت کنیم و آرمان‎های نظام اسلامی که با قیام امام راحل به نتیجه رسید حمایت کنیم. نباید اجازه دهیم که دشمن شیعه و اسلام هراسی و داعش پروری خود را ادامه دهد.

این مرجع تقلید بیان کرد: انقلاب اسلامی دارای شاخصه‌های مختلفی است که اولین آن اعتقاد به اسلام است و دومین آن نیز مردمی بودن آن است که باعث شده این کشور میلیون‌ها عاشق به نظام و انقلاب و رهبری را در خود جای دهد.

وی گفت: ولایت فقیه به عنوان قلب تپنده نظام اسلامی سومین شاخص این انقلاب است که در کنار شاخص دیگر این انقلاب یعنی روحیه جهادی اسلام را به پیش می‌برد.

نوری همدانی اظهارکرد: ظلم ستیزی پنجمین شاخصه انقلاب اسلامی است که در طول انقلاب نیز بارها و بارها این خصوصیت خود را بروز داده و در مقابل زورگویان عالم ایستاده است.

وی گفت: شاخصه هفتم این ملت و انقلاب، عزت طلبی و عزت خواهی است که با نثار خون جوانان این کشور به دست آمده است و اگر امروز عزتی داریم به برکت همین جهادها است.

نوری همدانی اظهارکرد: توام بودن دین با سیاست و همچنین مساله صهیونیسم‌سیتزی شاخصه ‎های دیگر انقلاب ما را تشکیل می دهند و امروز نیز برای ما مصیبتی گران‌سنگ است که مسجد الاقصی ما در دست صهیونیست ‌ها و کعبه در اختیار آل سعود است.

این مرجع تقلید بیان کرد: شاخصه دیگر انقلاب اسلامی، حضور گسترده علما است زیرا نظام اسلامی ما برگرفته از نظام دینی و شیعی است و امام صادق(ع) نیز علما را مرزبانان حیثیت فرهنگی و اقتصادی و سیاسی امت اسلامی می دانند.

وی گفت: یکی دیگر از شاخصه‏‌های نظام اسلامی توجه به فقرا و تلاش در جهت گسترش عدالت اجتماعی در جامعه است که در این مسیر گام‎‏های بسیاری برداشته شده است. در کنار آن نباید از عنصر زمینه‌سازی ظهور مهدوی از سوی نظام اسلامی نیز به سادگی بگذریم که در این زمینه روایات بسیاری به گوش ما رسیده است که مایه مباهات و سرور است.

انتهای پیام

کد N842471