مذاکرات مقامات چین با دموکرات‌های هنگ کنگ بدون نتیجه پایان یافت

مذاکرات میان مقامات چین و سیاستمداران دموکرات هنگ کنگ امروز(یکشنبه) در حالی بی‌نتیجه پایان یافت که دموکرات‌های هنگ کنگ همچنان بر طرح وتوی رای‌گیری پارلمان درباره اصلاحات سیاسی در اواسط ماه ژوئن تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، هنگ کنگ که در سال 1997 به حاکمیت چین بازگشت، اواخر سال گذشته میلادی شاهد 79 روز تظاهرات گسترده و اشغال خیابان‌ها در اعتراض به نحوه تعیین رهبر این منطقه در سال 2017 بود. دموکرات‌های هنگ کنگ خواهان تعیین رهبر این منطقه با حق رای همگانی هستند و با انتخاب این رهبر از یک فهرست کاندیداهای حامی پکن که مورد تاکید چین قرار داشته، مخالفت کرده اند.

مذاکراتی که اخیرا میان سیاستمداران دموکرات هنگ کنگ و مقامات چین در یک هتل لوکس در شهر شنزن برگزار شد یکی از معدود موارد نشست رو در روی دو طرف پیش از رای‌گیری پارلمان این منطقه درباره اصلاحات سیاسی در اواسط ژوئن است.

با این حال چین همچون موقعیت‌های قبلی مخالف هر گونه تغییر در طرح پیشنهادی خود برای انتخابات تعیین رهبر آتی هنگ کنگ در سال 2017 بوده است.

بر اساس این طرح، یک کمیته 1200 نفری متشکل از وفاداران به پکن پیش از آن که مردم هنگ کنگ اجازه شرکت در یک انتخابات سراسری را پیدا کنند، به بررسی صلاحیت دو تا سه کاندیدا خواهند پرداخت.

یکی از مقامات ارشد چینی که مسئول امور مربوط به هنگ کنگ است در سخنانی پس از نشست حدودا چهار ساعته نمایندگان این کشور با دموکرات‌های هنگ کنگ که امروز(یکشنبه) انجام شد تاکید کرد: پکن نمی تواند اجازه دهد یک دموکرات جان سخت به عنوان رئیس اجرایی منطقه هنگ کنگ انتخاب شود.

وانگ گوانگیا،‌ مدیر دفتر امور هنگ کنگ و ماکائوی دولت چین گفت: اگر اجازه دهیم این افراد به عنوان رئیس اجرایی هنگ کنگ انتخاب شوند، این یک مصیبت هم برای چین و هم برای هنگ کنگ خواهد بود.

هنوز اطلاعات دقیقی درباره رای گیری اواسط ژوئن ارائه نشده است اما این رای گیری ممکن است بهانه دیگری برای بروز اعتراضات را رقم بزند و پلیس هنگ کنگ رزمایش‌هایی را در تدارک برای اعتراضات احتمالی در این روز اجرا کرده است.

انتهای پیام

کد N842402