تمهیدات شهرداری تهران برای سالگرد ارتحال امام(ره)

شهرداري تهران,بيست و ششمين سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی ره

معاون خدمات شهری شهرداری تهران با بیان اینکه کمیته اجرایی ستاد مرکزی برگزاری بیست و ششمین سالگرد ارتحال امام (ره) به عهده شهرداری تهران است، از آمادگی صددرصدی شهرداری تهران برای برگزاری هرچه با شکوه‌تر این مراسم خبر داد.

به گزارش خبرنگار«شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مجتبی عبداللهی در نشست خبری امروز(یکشنبه) در تشریح فعالیت‌های شهرداری تهران برای برگزاری این مراسم گفت: 10 پارکینگ اطراف حرم امام راحل به وسعت 120 هکتار برای میهمانانی که از استان‌های سراسر کشور به مجموعه حرم می‌آیند آمادگی سرویس‌دهی شده است. از سال‌های گذشته شهرداری تهران سعی و تلاش خود را به کار گرفته تا بهترین خدمات به میهمانان ارائه شود.

وی افزود: مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) و شهردار حرم مطهر امام راحل در سال‌های گذشته با توجه به تجربیاتی که در برگزاری این مراسم داشته‌ایم، زیرساخت‌های لازم را فراهم کردند؛ به طوری که فضاسازی‌های لازم در رینگ 400 که دور تا دور حرم با نرده مشخص شده، برای امسال انجام شده است.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران افزود: آب‌نماهایی در صحن‌های حرم امام راحل نصب شده که برجسته‌ترین آنها در شرق حرم آب‌نمایی با نام امام سلام است. همچنین 46 دستگاه مه‌پاش با هدف تلطیف هوا و خنک کردن آن در بلوار امام سلام به صورت پورتابل نصب شده است.

عبداللهی به ساخت 400 چشمه سرویس بهداشتی برای سال جاری اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تعداد چشمه‌های سرویس بهداشتی اطراف حرم به 3000 چشمه رسیده است که 95 درصد این سرویس‌های بهداشتی ثابت و تنها 5 درصد به صورت پورتابل نصب شده‌اند.

ارائه خدمات رایگان توسط متروی تهران

معاون خدمات شهری شهرداری تهران با اشاره به ارائه خدمات رایگان متروی تهران از ساعت 18 سیزدهم خردادماه تا پایان روز چهاردهم خبر داد و گفت: قطارها به صورت رایگان و هر 4 دقیقه زائران را به سمت حرم امام راحل جابه‌جا می‌کنند؛ البته قطارهایی به صورت استندبای در نظر گرفته شده‌اند که در صورت نیاز با به کارگیری آنها سر فاصله حرکت قطارها به کمتر از 4 دقیقه کاهش پیدا می‌کند.

عبداللهی همچنین از به کارگیری 5000 دستگاه اتوبوس و 200 دستگاه ون برای انتقال زائران از نقاط مختلف شهر تهران به حرم مطهر خبرداد و گفت: امسال برای اولین بار پارکینگ‌ها مجهز به دوربین مداربسته شده‌اند و خط‌کشی‌ها از محل پارکینگ‌ها تا محل برگزاری، زائران را راهنمایی می‌کند.

وی به توضیح 23 هزار و 500 نقشه مسیر حرکت کاروان‌ها در میان استان‌های سراسر کشور خبر داد و گفت: 3 هزار نقشه اصلی نیز در مکان‌های مختلف اطراف حرم نصب شده است.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران به کارگیری 50 دستگاه جرثقیل کوچک و 3 دستگاه جرثقیل سنگین را یکی دیگر از تمهیدات شهرداری تهران برای ارائه خدمات برای زائران 26 سالگرد امام خمینی (ره) عنوان کرد و افزود: 19 ایستگاه صلواتی که 11 ایستگاه در داخل پهنه مناطق و 8 ایستگاه داخل محدوده بهشت زهرا (س) در نظر گرفته شده است، به زائران خدمات ارائه می‌کند.

عبداللهی با بیان اینکه در این مراسم 90 ایستگاه ستاد گم‌شدگان در نظر گرفته شده است، گفت: امسال ستاد گمشدگان به بسیج شهرداری تهران واگذار شده و همچنین 20 دستگاه تاکسی و 20 دستگاه موتورسیکلت در اختیار 300 نفر از نیروهای ستاد گمشدگان قرار گرفته تا بتوانند به زاران خدمات لازم را ارائه کنند.

وی درخصوص تبلیغات محیطی و اقدامات شهرداری تهران در این خصوص نیز اظهار کرد: 6 دستگاه تلویزیون در داخل و بیرون از صحن‌های امام راحل نصب شده است. همچنین 13 بالن در مکان‌های مختلف با رنگ‌بندی‌های مشخص به کار گرفته شده و 8 قاب ساعت نیز در ورودی‌های صحن‌های حرم مطهر تاکنون نصب شده است.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران با تاکید بر به کارگیری همه ظرفیت‌های شهرداری تهران به ویژه نیروهای سدمعبر و شهرداری تهران گفت: 100 تیم در قالب گشت‌های سد معبر با 700 نیرو با استفاده از موتورسیکلت، خدمات لازم را به زائران ارائه می‌کنند.

عبداللهی درخصوص به کارگیری تیم‌های ایمنی در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) نیز گفت: پیش از برگزاری این مراسم، نیروهای آتش‌نشانی بازدیدهای میدانی را انجام دادند و تمهیدات و اقدامات لازم پیش‌بینی شده است. در روز برگزاری مراسم کلیه نیروهای سازمان آتش نشانی در آمادگی کامل هستند و در اطراف حرم نیز 25 پست ویژه دایر خواهد شد تا به مجموعه حرم و جاده‌های منتهی به حرم خدمات لازم را ارائه کند.

وی ادامه داد: نیروهای سازمان آتش‌نشانی از 250 خودروی سنگین و نیمه سنگین به همراه 570 نفر از نیروهای خود در قالب این پست‌ها استفاده می‌کنند.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران تاکید کرد: 3300 کارگر در بخش جمع‌آوری پسماند خشک قبل از برگزاری مراسم و پس از آن ارائه خدمات می‌کند که این نیروها نیز از 800 دستگاه انواع تجهیزات جمع‌آوری زباله و شست و شوی جدول، برای ارائه خدمات استفاده می‌کنند.

عبداللهی به ارائه خدمات ویژه توسط 3 منطقه 1، 15 و 20 اشاره کرد و گفت: سعی کرده‌ایم کارهای این سه منطقه را سبک کنیم تا خدمات ویژه‌ای که این سه منطقه ارائه می‌کنند با کیفیت بهتری باشد. منطقه 1 نیز با توجه به وجود جماران و مهمانانی که از سراسر دنیا به این منطقه می‌آیند قطعا باید تلاش کند تا بهترین خدمات را به این مهمانان ارائه کند. منطقه 20 نیز به دلیل وجود حرم حضرت عبدالعظیم حسنی و مهمانانی که از سایر استان‌ها به این منطقه می‌آیند باید خدمات ویژه‌ای را ارائه کنند.

وی ادامه داد: منطقه 15 نیز باید درباره برگزاری مراسم سالگرد قیام 15 خرداد خدمات ویژه‌ای را ارائه کند. برهمین اساس کار این سه منطقه نسبت به سایر مناطق درخصوص محدوده حرم امام راحل سبک‌تر بوده است.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران به تشکیل 6 ایستگاه فرهنگی در محدوده حرم امام راحل اشاره کرد و گفت: در هر ایستگاه 70 غرفه که مجموعا 420 غرفه را تشکیل می‌دهد دایر خواهد شد که در آنها موضوعاتی چون هنر امام، علم امام و مسلک امام در قالب موضوعات مختلف ارائه می‌شود. همچنین در این ایستگاه‌های فرهنگی برگزاری مسابقات روخوانی قرآن و حفظ آن برای کودکان را خواهیم داشت.

عبداللهی تاکید کرد: شرکت شهر سالم و اداره کل سلامت شهرداری نیز اقدامات گسترده‌ای را برای ارائه خدمات به زائران انجام داده است که همراه اورژانس تهران شرکت شهرسالم با به کارگیری 10 ماشین اورژانس خود از تمام ظرفیت‌هایش برای ارائه خدمات به زائران استفاده می‌کند.

وی ادامه داد: در بخش اهدای خون نیز به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های مراسم سالگرد ارتحال امام راحل نگاه ویژه‌ای داشتیم و در این روز زائران می‌توانند اهدای خون نیز داشته باشند.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران درخصوص بیمه زائران نیز گفت: زائران از مبداء حرکت تا برگشت تحت پوشش بیمه‌ای هستند و از این نظر نیز نگرانی وجود ندارد، ضمن اینکه شهرداری تهران برای بروز حوادثی چون باد و طوفان آمادگی کامل دارد و همانند سال گذشته که توانستیم چنین حوادثی را مدیریت کنیم، امسال نیز به لطف خداوند مدیریت مناسبی خواهیم داشت.

عبداللهی تاکید کرد: در این مراسم مجموعا بیش از 10 هزار نیروی شهرداری تهران در پیک کاری در مجموعه حرم به زائران ارائه خدمات می‌کنند.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران درخصوص پذیرایی از زائران نیز گفت: ایستگاه‌های پذیرایی امسال با نگاه ویژه به موضوع صرفه‌جویی بسته‌های ویژه‌ای به همراه پنیر بسته‌بندی، آبمیوه و آب آشامیدنی را به زائران ارائه می‌کند و در ارائه این خدمات سعی شده که احترام و تکریم زائران به طور کامل در نظر گرفته شود.

انتهای پیام

کد N842294