در پی ادعای توافق 1+5 روی بازگشت خودکار تحریم‌ها

برگشت‌پذیری تحریم‌ها مانع اصلی توافق نیست

مذاكرات ايران و گروه 1 5

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات غربی در حالی مدعی توافق 1+5 بر سر چگونگی بازگشت خودکار تحریم های سازمان ملل در صورت نقض توافق هسته‌ای از سوی ایران شده که این اقدام چنانچه صحت داشته باشد، بدون حضور و موافقت ایران و تصمیمی یک جانبه است.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات غربی اعلام کرده است که کشورهای گروه 1+5‌ درباره شیوه احیای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در صورتی که تهران شرایط توافق نهایی هسته‌ای را نقض کند به توافق رسیدند و مانع اصلی در مسیر توافق قبل از پایان 30 ژوئن (10 تیرماه) را از میان برداشتند.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که کارشناسان و منابع نزدیک به مذاکرات از اختلاف نظر های اساسی و نبود اجماع بر سر بسیاری از موضوعات میان گروه1+5 خبر می‌دهند و به نظر می آید انتشار چنین گزارشی در چارچوب سناریوی نشان دادن وجود اجماع میان کشورهای 1+5 در بحث تحریم ها صورت می گیرد و از سویی تا کنون هیچ یک از اعضای گروه 1+5 به طور فردی چنین موضعی را اعلام نکرده‌اند.

منابع ایرانی نزدیک به مذاکرات با اشاره به انتشار چنین گزارشی تصریح دارند که چنانچه این اقدام بدون حضور و تصمیم ایران و ناشی از یکجانبه گرایی این گروه بوده باشد َ.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع غربی در حالی موضوع برگشت‌پذیری تحریم های سازمان ملل در صورت نقض توافق از سوی ایران را مانع اصلی رسیدن به توافق می خواند که این موضوع تنها بخش کوچکی از موانع مذاکرات است و نه همه آنچه ادعا می‌شود. موضوع اصلی لغو فوری تحریم ها و حذف قوانین مربوط به آن است.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان شنبه شب در یک برنامه تلویزیونی درباره تلاش کشورهای غربی برای نگه داشتن اهرم تحریم پس از توافق، اظهار کرد: متوازن سازی اقدامات تنها چاره کار در این باره است چرا که آنها سعی دارند اهرم تحریم ها که احساس می کنند برنده تر از عامل جنگ یا جنگ نیابتی است را حفظ کنند و یا آن را قابل بازگشت نگه دارند اما همزمان از سوی ایران سعی می‌شود تا این اهرم به کلی خنثی شود.

ایران همواره اعلام کرده است که اگر تحریم های یک جانبه و شورای امنیت امکان بازگشت پذیری داشته باشند فعالیت های هسته‌ای ایران نیز این قابلیت را در بخش هایی فقط در چند ساعت و در بخش هایی یک یا چند هفته ویا یک ماه خواهند داشت.

مکانیزم اقدامات متقابل از جمله مواردی است که در رابطه با اجرای توافق مورد بحث میان ایران و 1+5‌ است . در همین رابطه چین و روسیه بارها مخالفت خود را نه تنها با اعمال تحریم های یک جانبه اعلام کرده اند و آن را خلاف مقررات بین‌المللی و حقوق بشر می‌دانند بلکه نسبت به بازگشت دوباره تحریم ها علیه ایران در صورت نقض احتمالی توافق به طور خودکار مخالفند. آمریکا به همراه کشورهای اروپایی سعی دارد تا برای برگشت پذیری تحریم ها مکانیزمی را طراحی کند که به رای دوباره اعضای شورای امنیت به ویژه چین و روسیه که دارای حق وتو هستند ، نیاز نباشد.

انتهای پیام

کد N842069