حضور شهروندان ترکیه‌ای خارج از کشور در پای صندوق‌های انتخابات پارلمانی

شهروندان ترکیه در ایتالیا، انگلیس، روسیه، بوسنی و هرزگوین و مقدونیه رای خود را در انتخابات پارلمانی ترکیه به صندوق‌ها انداختند.

شهروندان ترکیه در ایتالیا، انگلیس، روسیه، بوسنی و هرزگوین و مقدونیه رای خود را در انتخابات پارلمانی ترکیه به صندوق‌ها انداختند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه حریت، انتخابات پارلمانی ترکیه رسماً از هفتم ژوئن آغاز می‌شود و به نظر می‌رسد که شمار اتباع خارجی شرکت‌کننده افزایش یافته است. در روز اول رای‌گیری در ایتالیا حوزه‌های رای‌گیری در داخل سفارت ترکیه در رم و کنسولگری میلان برپا شد. حدود 13 هزار شهروند ترکیه واجد شرایط رای دادن در ایتالیا هستند. در روز اول رای‌گیری، 298 تن در سفارت ترکیه رای خود را به صندوق انداختند و 902 تن دیگر هم در حوزه کنسولگری حاضر شدند.

رای‌گیری تا هفت عصر به وقت محلی 31 مه (امروز) ادامه خواهد داشت. شهروندان ترکیه ساکن در انگلیس هم رای خود را به صندوق‌ها انداختند. رای‌گیری از 30 مه در لندن و کنسولگری ترکیه در ادینبورگ آغاز شد و دو روز رای‌گیری، امروز هفت عصر به وقت محلی پایان می‌یابد. حدود 85 هزار ترک هم در انگلیس واجد شرایط رای دادن هستند و 81 هزار و 643 تن از آنان در لندن و 2915 تن در ادینبورگ زندگی می‌کنند.

دبیر کنسول ترکیه در لندن گفت: انتظار داریم که مشارکت در این دور از انتخابات پارلمانی بالا باشد؛ درست همانند انتخابات ریاست‌جمهوری اوت 2014.

شهروندان ترکیه همچنین رای‌گیری در مقرهای دیپلماتیک ترکیه در مسکو، سن‌پترزبورگ، کازان و شهر نووروسیسک را آغاز کردند. بیش از 11 هزار ترک واجد شرایط رای دادن در سراسر روسیه هستند. در قرقیزستان هم انتظار می‌رود حدود 1800 شهروند ترکیه در انتخابات شرکت کنند. از سوی دیگر رای‌گیری در بوسنی و هرزگوین و مقدونیه آغاز شده است. حدود 2000 شهروند ترکیه واجد رای دادن در بوسنی و هرزگوین و در مجموع 24 هزار تن در کشورهای حوزه بالکان هستند.

قرار است در انتخابات پارلمانی هفتم ژوئن تکلیف 550 کرسی پارلمان ترکیه از 20 حزب سیاسی مشخص شود. این بیست و پنجمین انتخابات پارلمانی ترکیه است. مشارکت اولیه اتباع ترکیه در خارج از این کشور پایین‌تر از حد انتظار بود.

انتهای پیام

کد N841552