سازمان ملل خواهان تحقیق درباره اتهامات سربازان فرانسوی در آفریقای مرکزی شد

سیاسی

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد، از مقامات چند کشور به ویژه فرانسه تقاضا کرده به اتهام سواستفاده‌های نیروهای خود در جمهوری آفریقای مرکزی که شامل قتل و تجاوز می‌شود، رسیدگی کنند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد، از مقامات چند کشور به ویژه فرانسه تقاضا کرده به اتهام سواستفاده‌های نیروهای خود در جمهوری آفریقای مرکزی که شامل قتل و تجاوز می‌شود، رسیدگی کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل به دنبال رسوایی سواستفاده جنسی صلح‌بانان فرانسوی از کودکان در آفریقای مرکزی در بیانیه‌ای گفت: اتهامات مربوط به سواستفاده‌های سربازان کشورهای دیگر در آفریقای مرکزی که شامل اعدام، آدم ربایی و تجاوز می‌شود بسیار جدی هستند.

این بیانیه پس از آن مطرح شده است که افشاگری‌های بهت‌آوری درخصوص سواستفاده جنسی سربازان فرانسوی مستقر در آفریقای مرکزی از کودکان در ازای دادن غذا به آن‌ها منتشر شد.

بر اساس اعلام مقامات فرانسوی پس از آن‌که گروهی از کودکان آفریقای مرکزی گفتند سربازان فرانسوی از خردسالان در یک مرکز اسکان آوارگان در شهر بانگی در فاصله دسامبر 2013 تا ژوئن 2014 سواستفاده جنسی کرده‌اند 14 سرباز فرانسوی را هدف تحقیقات قرار دادند.

زید رعد الحسین تصریح کرد که گزارش‌هایی درباره سواستفاده‌های سربازان کشورهای دیگر به غیر از فرانسه در آفریقای مرکزی نیز مطرح شده است.

وی گفت: این اتهامات به شدت آزاردهنده هستند. در مورد برخی از این حوادث تا حدودی تحقیقات انجام شده و ظاهرا برخی کشورها تعدادی از سربازان متهم شده خود را مورد مجازات قرارداده‌اند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل ادامه داد که دفتر وی به غیر از تقاضا از کشورهای مربوطه به منظور تعقیب و مجازات نیروهای متهم شده خود به سواستفاده در آفریقای مرکزی یک تیم تحقیقاتی را نیز به بانگی اعزام کرده است.

صلح‌بانان فرانسوی و سازمان ملل اواخر سال 2013 پس از افزایش خشونت‌های فرقه‌ای در جمهوری آفریقای مرکزی و کشته شدن هزاران تن در این کشور به این جمهوری اعزام شدند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل تصریح کرد: پس از آن‌که گزارش‌هایی از جانب کارکنان سازمان ملل در جمهوری آفریقای مرکزی منتشر شد که از سواستفاده‌های سربازان برخی کشورها پرده برداشت، تعدادی از کشورها درباره سواستفاده‌های سربازان‌شان تحقیقات انجام دادند و اقدامات مقدماتی شامل مجازات و بازگردانی زودهنگام برخی فرماندهان بلندپایه را انجام دادند.

وی افزود: با این حال این اقدامات کافی نیستند، مجازات باید با جرم متناسب باشد و برخی اتفاقات دیگر گزارش شدند که ممکن است توسط دولت‌های مربوطه به طور کامل پیگیری نشوند. ما باید ماهیت کامل آنچه که رخ داده را مشخص کرده و پی ببریم چه کسانی و چه زمان آن‌ها را انجام داده‌اند. صرف نظر از اینکه چه کسی جرایم جدی را انجام می‌دهد باید مجرمان این جرایم پاسخگو باشند.

انتهای پیام

کد N841371