آمریکا آماده تقویت روابط نظامی با نیجریه است

واشنگتن اعلام کرد‌، آماده توسعه همکاری نظامی با کشور نیجریه به ویژه در زمینه مبارزه با گروه شبه‌نظامی بوکوحرام است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، پس از آنکه محمدو بوهاری، به عنوان رئیس جمهوری جدید نیجریه سوگند یاد کرد، واشنگتن از آمادگی خود برای توسعه همکاری نظامی با دولت وی خبر داد.

منابع خبری تصریح کردند، این اظهار آمادگی آمریکا به منظور گسترش همکاری نظامی با نیجریه به ویژه در ارتباط با مبارزه بوکوحرام روز جمعه در جریان مراسم تحلیف محمدو بوهاری به عنوان رئیس جمهور جدید نیجریه در شهر ابوجا مطرح شده است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که رهبری هیات آمریکایی حاضر در این مراسم تحلیف را برعهده داشت، روز جمعه با محمدو بوهاری به منظور بحث درباره همکاری واشنگتن با نیجریه علیه بوکوحرام دیدار کرد.

یک مقام بلند پایه وزات امور خارجه آمریکا که نام خود را فاش نساخت، گفت: از جمله اقدامات این همکاری اعزام مشاوران خواهد بود.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از این مقام گزارش داد: یکی از کارهایی که ما سریعا می‌توانیم انجام دهیم فرستادن مشاوران است. این مشاوران چه در ارتباط با حوزه اطلاعات و چه در ارتباط با مسائل ساده‌تری نظیر لجستیک می‌توانند فرستاده شوند.

این در حالی است که همکاری نظامی کاخ سفید با دولت نیجریه در زمان ریاست جمهوری گودلاک جاناتان، رئیس جمهور سابق این کشور که واشنگتن را متهم به مداخله در امور داخلی کشورش کرد، تقریبا به بن‌بست رسیده بود.

مقام وابسته به وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: در روابط میان دو کشور به ویژه در زمینه روابط نظامی و همکاری نظامی، سردی وجود داشت و ما اکنون تمام نشانه‌ها را مبنی بر اینکه فصل جدیدی در این روابط آغاز خواهد شد، مشاهده می‌کنیم.

انتهای پیام

کد N841063