معاون رییس کمیسیون انتخابات بروندی از کشور گریخت

منابع خبری در کشور بروندی امروز(شنبه) اعلام کردند، معاون رییس کمیسیون انتخابات این کشور در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی از کشور گریخته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این یک ضربه جدید به طرح دولت بروندی برای برگزاری نخستین مرحله از انتخابات مناقشه‌برانگیز این کشور در چند روز آینده در تدارک برای آغاز سومین دور ریاست جمهوری پی‌یر نکورونزیزا است.

منابع خبری در بروندی اعلام کردند، اسپس-کاریتاس ندیرونکیه، معاون رییس کمیسیون انتخاباتی بروندی روز جمعه با یک پرواز به مقصد کشور رواندا از کشورش فرار کرده است.

این منابع افزودند، این مقام کمیسیون انتخاباتی پس از فرار استعفانامه خود را نیز بر جای گذاشته است.

یک منبع خبری در کمیسیون انتخاباتی بروندی خاطرنشان کرد: ندیرونکیه در حالی از بروندی فرار کرد که با هیچ کسی خداحافظی نکرده و به کسی نگفته که کجا می‌رود.

به گفته منابع خبری، گمانه‌زنی هایی شده مبنی بر این که یکی دیگر از اعضای کمیسیون پنج نفره انتخابات بروندی نیز به نام ایلومیناتا نداباهاگامیه از کشور فرار کرده باشد.

یک منبع دیگر در این کمیسیون اظهار کرد: آنچه که اتفاق افتاده یک مصیبت است اما اجتناب‌ناپذیر بود. وی افزود: کمیسیون انتخاباتی عملا با چهار عضو از پنج عضوش می‌تواند به کارش ادامه دهد اما اگر از این پنج عضو دو نفر غایب باشند نمی‌تواند تصمیم بگیرد و تا پیش از پنج ژوئن نیز امکان پیدا کردن جایگزین برای این اعضای فرار کرده وجود ندارد.

اخیرا به دنبال طرح مناقشه‌برانگیز پی‌یر نکورونزیزا، رییس‌جمهور بروندی برای سومین دور ریاست جمهوری، بحران این کشور را فرا گرفت.

گروه‌های حقوق بشری و مخالفان دولت در این کشور می‌گویند، این طرح قانون اساسی و توافق صلح پایان‌دهنده به جنگ داخلی مربوط به سال 2006 را نقض می‌کند.

قرار است انتخابات پارلمانی بروندی پنج ژوئن و انتخابات ریاست جمهوری این کشور در 26 ژوئن برگزار شود.

انتهای پیام

کد N841029