آیت الله جوادی‌آملی:

جامعه‌ای که گرفتار خلاء فکری نیست از تحریم و تهدید دشمن بیم ندارد

سیاسی

آیت‌الله جوادی آملی گفت: با فکر و اندیشه خود جامعه را از خلاءها و مشکلات فکری نجات دهیم؛ جامعه‌ای که در آن فرد گرفتار خلاء فکری نیست نه از تحریم می‌ترسد و نه از تهدیدهای دشمن بیم دارد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت الله جوادی آملی در جمع دانشجویان دانشگاه ولی عصر رفسنجان، بوعلی همدان، فعالین فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاه زنجان و طلاب حوزه علمیه اسفراین به حدیثی از پیامبر خاتم(ص) درباره اهمیت توجه به قرآن کریم اشاره و اظهارکرد: در حدیثی نورانی از پیامبر خاتم(ص) آمده است که حضرت فرمودند "خانه های خود را با خواندن قرآن نورانی کنید" لذا انسان موجودی است که قدرت دارد خود، زمان، مکان و حتی اطرافیان خود را نورانی کند و به کمال برساند و این طور نیست که به کمال رسیدن انسان تابع زمان و مکان باشد.

وی افزود: انسان‌های عادی تابع سنت‌های سرزمین خود می باشند؛ اما افراد برجسته می‌توانند زمین و مکان و زمانی که در آن زندگی می کنند را نورانی کنند، این حدیث پیامبر(ص) هم دقیقا اشاره به همین معنا است؛ یعنی اینکه به این فکر نباشید که زمان و مکان شما را نورانی کند، بلکه شما کاری کنید که زمان و مکان شما نورانی شوند و از شما هویت بگیرند نه اینکه انسان از زمین و مکان هویت بگیرد.

این مفسر قرآن کریم اذعان کرد: دلیل مقدس بودن حرم و مسجد آن است که نمازگزاران به مسجد می آیند و اقامه نماز می کنند و لذا این طور نیست که مسجد و حرم ذاتا قداست داشته باشند؛ قداست و احترام آنها به دلیل شخص نمازگزار و انسان باکرامتی است که مدفن او در آن مکان واقع شده و گرنه خود مسجد تنها یک نام است.

وی اظهار کرد: انسان است که این قابلیت را دارد که فضا، مکان و زمین را نورانی کند و حتی قسم خوردن به عصر در سوره مبارکه والعصر نیز به خاطر شخص حضرت ولی عصر(ع) که یک انسان است می‌باشد، انسانی که می‌تواند حتی زمان و زندگی را نورانیت ببخشد.

این مرجع تقلید در فراز دیگری از سخنان خود به تاثیر و اهمیت دعا در ماه مبارک شعبان اشاره کرد و گفت: همه اسرار الهی کلیدی دارد، دعا هم کلید است و ماه شعبان هم مانند ماه رجب ماه بسیار پر برکتی است و کلید استجابت دعا خود دعا است، بکوشید از این ماه برای بندگی و عبادت و نورانیت بخشی استفاده کنند و دیگران راه از نور خود بهره مند سازید.

جوادی آملی بیان کرد: انسانی که می تواند این گونه باشد که به زمین و مکان نورانیت ببخشد و همه از وجود او بهره مند شوند؛ چرا این فرد ممتاز و شاخص نباشد، پس انسان باید تلاش کند تا ظرفیت‌های معنوی خود را بالا ببرد تا خدا این لیاقت را به او بدهد که هم خود به کمال برسد و هم دیگران را به کمال برساند.

وی خاطرنشان کرد: حاتم طائی شدن خیلی مهم نیست، مهم این است که با فکر و اندیشه خود جامعه را از خلاءها و مشکلات فکری نجات دهیم؛ جامعه ای که در آن فرد گرفتار خلاء فکری نیست نه از تحریم می ترسد و نه از تهدیدهای دشمن بیم دارد.

انتهای پیام

کد N841021