ولایتی در واکنش به اظهارات مقامات فرانسوی تاکید کرد:

فرانسه نقش تعیین‌کننده‌ای در صحنه بین‌المللی ندارد

سیاسی

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک گفت: ای کاش فرانسه مثل گذشته موضع مستقل‌تری را در رابطه با سیاست‌های بین‌المللی می‌گرفت؛ نه اینکه پیروی از بدترین سیاست‌های غربی را داشته باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در جمع خبرنگاران درباره نقش میانجی‌گری دولت عمان در بحران یمن، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، در همه جای دنیا بخصوص دنیای اسلام، از مظلومین حمایت و از تلاش آنها در برابر کسانی که به آنها ظلم می‌کنند، حمایت می‌کند.

وی افزود: مردم یمن، مردمی با سابقه فرهنگی طولانی هستند و سابقه فرهنگی آنها بسیار طولانی‌تر و عمیق‌تر از کسانی است که در کشورهای دیگر، حکومت‌های قبایلی دارند؛ بنابراین استحقاق آن را دارند که موقعیت ممتاز خود و نقشی که در دنیای اسلام داشتند، بازیابند و می‌دانیم مردم این کشور، مردم مقاومی هستند اما ظلمی که از سوی سعودی‌ها و دیگران به آنها می‌شود را محکوم می‌کنیم و معتقدیم مردم یمن با این جنایت‌ها تسلیم نخواهند شد و پیروز میدان خواهند بود.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک گفت: ما بسیار به سعی کسانی که در یمن برای به دست آوردن استقلال خود و در دست گرفتن سرنوشت تلاش می‌کنند، امیدوار هستیم.

ولایتی درباره میانجی‌گری عمان گفت: عمان نیز در این بحث کمک کرده است.

وی همچنین درباره اظهارات مقامات فرانسوی مبنی بر اینکه در صورت عدم بازرسی از مراکز نظامی، توافقی صورت نخواهد گرفت، اظهار داشت: اظهارات مقامات فرانسوی هیچ نقش تعیین‌کننده‌ای در صحنه بین‌المللی ندارد؛ مگر اینکه گاهی حرف‌های تندی توسط بعضی از افرادی که احساس مسئولیت نمی‌کنند، زده شود.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ادامه داد: این اظهارات از یکسو به خاطر خوشایند بعضی از طرف‌ها به دلیل معاملات اقتصادی که با آنها دارند، صورت می‌گیرد و این اظهارات بدون توجه به حقایق و نگاه واقع‌بینانه است.

ولایتی تصریح کرد: موافقت یا مخالفت آنها چه نقشی می‌تواند در مذاکرات داشته باشد؟ ای کاش فرانسه مثل گذشته و مانند زمان ژنرال دوگل و مانند زمان روسای قبلی‌اش، موضع مستقل‌تری را در رابطه با سیاست‌های بین‌المللی می‌گرفت؛ نه اینکه پیروی از بدترین سیاست‌های غربی را داشته باشد که حیثیت بین‌المللی به همراه ندارد.

ادامه دارد....