آمریکا: از ایران و نیروهای شیعه در مقابل داعش حمایت نخواهیم کرد / ما در عراق در کنار ایران نمی جنگیم

انتخاب نوشت:

جان آلن نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در ائتلاف جهانی برای مقابله با داعش در گفتگو با شبکه فرانس 24، حمایت از نیروهای شیعه حامی ایران را در مبارزه با داعش در عراق تکذیب کرد.

 آلن در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آمریکا به صورت غیرمستقیم در حال جنگ با داعش در کنار ایران است گفت: «خیر، این مسئله مهم است که بینندگان و ناظران این روند متوجه شوند شبه نظامیان شیعه یکپارچه نیستند.»

وی افزود: «بخشی از این شبه نظامیان شیعه در بلندمدت با ایران متحد بوده اند اما بخش بزرگتری از آنها که هم اکنون در میادین نبرد هستند به دعوت سال گذشته آیت الله سیستانی از همه عراقی ها برای مبارزه در زیر پرچم عراق علیه داعش حضور یافته اند.»

این ژنرال امریکایی اضافه کرد: «به این ترتیب، شهروندانی که تا دیروز معلم بودند، امروز اسلحه به دست گرفته اند و مبارزه می‌کنند. همین عناصر شبه نظامی و شیعه بودند که در تکریت، نهایتاً تحت فرماندهی نیروهای عراقی قرار گرفتند؛ و این یکی از شرایط ما برای پرتاب مهمات (با هواپیما برای نظامیان عراقی) در میدان نبرد بود. ائتلاف ضد داعش خواستار آن بودکه شبه نظامیان شیعه نیز بخشی از نیروهای امنیتی باشند. این شبه نظامیان در آنجا (تکریت) حضور داشتند و در الانبار نیز حضور خواهند داشت.»

جان آلن گفت: «البته این بدین معنا نیست که دیگر شبه نظامیان شیعه در میدان نبرد حضور ندارند، اما از آنها و همچنین ایران در این فرآیند، حمایت نخواهیم کرد. ما قصد داریم از حیدر العبادی و نیروهای امنیتی عراق، که بخشی از آنها همان طور که شرح دادم نیروهای بسیج مردمی هستند، در آزادسازی و نهایتاً بازسازی الرمادی و استان الانبار، حمایت کنیم.»

30849

 

کد N840861