مخالف برجسته روس اجازه درمان در خارج از کشور را ندارد

یکی از شخصیت‌های برجسته اپوزیسیون روسیه که به خاطر یک بیماری عجیب و ناگهانی در بیمارستانی در مسکو تحت درمان است اجازه خروج از کشور و درمان را ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ولادیمیر کارامورزا روز سه شنبه به خاطر وضعیت وخیم سلامتش در بیمارستان بستری شد. پزشکان روز جمعه اعلام کردند که علائم بیماری وی متفاوت است و این مرد به یک نارسایی کلیوی مبتلا شده است. البته علت این امر مشخص نشده است.

پس از مسمومیت الکساندر لیتویننکو، پناهجوی روس و مرگ‌های ناگهانی شخصیت‌های برجسته اپوزیسیون روسیه برخی نگران این مساله هستند که این عضو اپوزیسیون نیز مسموم شده باشد.

کارامورزا با بوریس نمتسوف، رهبر اپوزیسیون روسیه بسیار نزدیک بود که در فوریه سال جاری میلادی ترور شد.

وی همچنین با یک سازمان مدنی که موسس آن میخائیل خودروفسکی، غول نفتی سابق و مخالف کرملین است همکاری می‌کند.

یوجینا همسر کارامورزا روز پنج شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که نشانه‌های مشخص شده در بیماری همسرش نشان از مسمومیت وی دارد و خواستار انتقال وی برای درمان به اروپا یا اسرائیل شد. اما پدر و رئیس بیمارستانی که این مخالف روسی در آن بستری است اعلام کردند که وی نمی‌تواند به خارج از کشور منتقل شود.

لیتویننکو، افسر سابق سرویس امنیتی فدرال روسیه پس از تزریق رادیو اکتیو در 2006 در لندن در گذشت. وی سال 2000 میلادی به انگلیس فرار کرده بود و در کتابی مدعی شد که جاسوس‌های سرویس امنیتی روسیه در بمب‌گذاری آپارتمانی در روسیه دست داشتند. در آن بمب گذاری مقام‌های روس تروریست‌های چچن را مسئول دانستند. در سال 2004 آناپولیتکوفسکایا، روزنامه نگار روس درحالی که سوار بر هواپیما برای کمک به میانجی‌گری بحران گروگان گیری مدرسه بسلان می‌رفت بیمار شد و بعدا مشخص شد که وی مسموم شده است. این زن دو سال بعد به ضرب گلوله کشته شد.

یوری چشوچیکین، خبرنگار روس نیز که مساله بمبگذاری آپارتمان‌های روسیه و فساد گسترده توسط مقام‌های سرویس امنیتی این کشور را مورد بررسی قرار داده بود در سال 2003 به علت ابتلا به بیماری نامشخصی درگذشت.

انتهای پیام

کد N840801