/تحلیل-الوطن/

چه کسی از ظهور دشمنان جدید در منطقه سود می‌برد؟

سیاسی

روزنامه الوطن در مقاله‌ای با عنوان "چه کسی از ظهور دشمنان جدید سود می‌برد" نوشت: اولین کسی که از ظهور داعش یا القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی در منطقه سود می‌برد اسرائیل است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این روزنامه با بیان اینکه اسرائیل همان طور که بن گورین، یکی از بزرگ‌ترین پایه‌گذاران رژیم صهیونیستی در خاطراتش به آن اشاره می‌کند "رژیمی کوچک و غریب در میان دریایی از همسایگانی است که شبانه‌روز درصدد نابودی کامل آن هستند" ادامه داده است: راهبرد نظامی اسرائیل از مدت‌ها پیش مبتنی بر تفوق نظامی بر کلیه ارتش کشورهای عربی در صورت بروز جنگ بوده است و اکنون اسرائیل از نظر بسیاری از ملت‌ها و کشورهای منطقه در ترتیب و فهرست دشمنان نخست و درجه یک محسوب نمی‌شود.

عماد‌الدین ادیب، نویسنده این مقاله در ادامه مدعی شده است: کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بجز عمان، ایران را دشمن شماره یک خود می‌دانند و برای عراق و سوریه، داعش دشمن شماره یک است. برای مصر نیز گروه‌های داعش،‌ انصار بیت‌المقدس و حامیان گروه اخوان دشمن شماره یک محسوب می‌شوند. با ظهور دشمن جدید داخلی و منطقه‌ای به نوعی کشورهای منطقه همه درگیر منازعات و درگیری‌های داخلی، مرزی یا منطقه‌ای شده‌اند بدون اینکه به اسرائیل توجهی داشته باشند.

این مقاله ادامه داد: وقتی به اظهارات هنری کیسینجر، وزیر خارجه آمریکا در سال 1974 برمی‌گردیم، درمی‌یابیم که این مرد تصویر تحولات کنونی در منطقه را از سال‌ها قبل می‌دیده است؛ وقتی که می‌گوید "باید در راستای عدم تکرار اقدام کشورهای عربی برای حمله نظامی مجدد به اسرائیل تلاش کنیم و این امر از طریق مشغول کردن جهان عرب به جنگ‌های داخلی با هدف نهایی تقسیم جهان عرب به صورت افقی و عمودی و ترسیم مجدد نقشه این کشورها صورت می‌گیرد."

این روزنامه در ادامه مقاله خود اعلام کرده است: تحولات سال‌های اخیر نشانگر اجرای عملی این افکار با نابودی کشورهای بزرگ و محوری دارای ارتش‌های موثر مثل سوریه و عراق است؛ امری که به فضل خدا در مورد طرح سرنگونی دولت و فروپاشی ارتش و نظام مصر علی‌رغم همه توطئه‌ها و تلاش‌ها محقق نشد و تحولات کنونی در منطقه فصل آخر از تلاش‌های بیهوده و انتحاری برای تحقق این طرح علیه منطقه است.

انتهای پیام

کد N840653