تونی بلر "رابط غیررسمی" اسرائیل با جهان عرب می‌شود

سیاسی

نخست‌وزیر سابق انگلیس که از مقام خود به عنوان نماینده کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه استعفا داده است، قصد دارد به عنوان رابط غیر رسمی میان اسرائیل و جهان عرب به فعالیت خود ادامه دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشا تودی، خبر استعفای تونی بلر، نخست‌وزیر سابق انگلیس از سمت خود در کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه سه‌شنبه گذشته و پیش از آنکه وی رسما این موضوع را به اطلاع بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد برساند، فاش شد.

تونی بلر هشت سال نماینده کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه متشکل از سازمان ملل متحد، آمریکا، اتحادیه اروپا و روسیه بود. بر اساس اظهارات مشاور بلر، وی در نظر دارد تا همچنان در این مسائل و در منطقه فعال باشد اما نمی‌خواهد هیچگونه نقش رسمی‌ ایفا کند. وی در این نقش تلاش می‌کند تا نقشی سازنده میان رژیم صهیونیستی و همسایگان عربش ایجاد کند و تنش‌ها با مناطقی که هیچ روابط دیپلماتیکی با اسرائیل ندارند را کاهش دهد.

نامه نخست‌وزیر سابق انگلیس به بان کی‌مون در شرایطی منتشر شد که کمیته رابط که گروهی راهبردی برای مذاکرات صلح خاورمیانه است، چهارشنبه گذشته در بروکسل تشکیل جلسه داد. نقش بلر در کمیته چهارجانبه عمدتا بر روی ارتقای سطح اقتصادی فلسطین متمرکز بود اما یک منبع آگاه در گفت‌وگو با تایمز گفت که بلر در پست جدیدش برای کار با اسرائیلی‌ها که هنوز اعلام نشده، نیازمند آن است که رویکرد متفاوتی اتخاذ کند.

انتهای پیام

کد N840567