محمدی عراقی به مهر خبر داد؛

تداوم امداد به یمن/امکان‌سنجی احداث پایگاه امدادی ایران در جیبوتی

سیاسی

معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر دوستانه جمعیت هلال‌ احمر، با اشاره به آخرین وضعیت امدادرسانی کشورمان به مردم یمن، از بررسی شرایط برای احداث پایگاه امدادی ایران در جیبوتی برای کمک به مردم یمن خبر داد.

شهاب‌الدین محمدی عراقی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به فرود موفقیت‌آمیز هواپیمای حامل کمک‌های امدادی جمهوری اسلامی ایران به مردم یمن در فرودگاه جیبوتی در روز گذشته، اظهار داشت: سه نفر از همکاران ما همراه با این پرواز به جیبوتی اعزام شده‌اند تا شرایط این کشور را بررسی کرده و جمع‌بندی کنند تا در صورت لزوم، پایگاه امدادی جمعیت هلال‌ احمر جمهوری اسلامی ایران برای مردم یمن، در کشور جیبوتی احداث شود.

وی افزود: این هیئت بازدیدهایی از بخش های مختلف جیبوتی از جمله اردوگاه‌های آوارگان یمنی در این کشور و نظارت بر ارسال بخشی از کمک‌های امدادی ما به این اردوگاه‌ها خواهند داشت و با مقامات کشور جیبوتی و سازمان ملل متحد نیز دیدار و گفتگو خواهند کرد تا در صورت امکان و لزوم، نسبت به احداث این پایگاه‌ امدادی اقدام شود.

معاون امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال‌ احمر، درباره وضعیت ارسال کمک‌های غذایی جمهوری اسلامی ایران به مردم یمن از طریق جیبوتی، گفت: تلاش ما این بوده و هست که کمک‌های امدادی به سرعت به دست مردم یمن برسد و اولویت ما نیز ارسال کمک‌ها به صورت مستقیم بوده است، اما در شرایطی که این مساله با مشکل مواجه شد، کشور جیبوتی را انتخاب کردیم که مرکز کمک‌رسانی سازمان ملل و برنامه جهانی غذا (وابسته به سازمان ملل متحد) است.

محمدی عراقی افزود: این نهادها، کمک‌های ما را دریافت کرده‌اند و تشریفات قانونی برای تضمین ارسال کمک‌های کشورمان به مردم یمن توسط این نهادها نیز انجام شده است.

وی همچنین درباره آخرین وضعیت «کشتی نجات» در کشور جیبوتی گفت: تا جایی که اطلاع دارم، تخلیه بار این کشتی تمام شده و مدت اجاره این کشتی توسط جمعیت هلال ‌احمر نیز به پایان رسیده و در حال حاضر از مأموریت بعدی آن اطلاع ندارم، اما همه سرنشینان ایرانی آن به کشور بازگشته‌اند.

بر اساس این گزارش، آخرین نفرات مستقر در کشتی نجات دیروز پس از دریافت تضمین‌های لازم از مسئولان برنامه جهانی غذا برای تحویل کمک ها به هلال احمر یمن، با هواپیمایی که کمک‌های امدادی کشورمان را به جیبوتی منتقل کرده بود، به تهران بازگشتند.

پیش از این نیز جمهوری اسلامی ایران برای ارسال کمک‌های امدادی دارویی و غذایی به مردم جنگ‌زده یمن با اعزام هواپیمای امدادی اقدام کرده بود که به دلیل برخی کارشکنی ها، مجوز فرود در فرودگاه جیبوتی صادر نشد، اما پرواز روز گذشته با وجود تلاش سعودی‌ها برای ممانعت از فرود هواپیمای ایرانی، با موفقیت و پس از صدور مجوزهای لازم با عبور از آسمان کشورهای عمان، سومالی و یمن، در جیبوتی به زمین نشست.