ابراز نگرانی سازمان ملل نسبت به بحران انسانی در اوکراین

نماینده ارشد سازمان ملل در اوکراین گفت، با این آتش‌بس شکننده در اوکراین، نوزادان، بازنشستگان و زنان در بحرانی انسانی قرار گرفته‌اند که می‌تواند به سرعت بدتر شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز ، "نیل واکر"، نماینده ارشد سازمان ملل در اوکراین به خبرگزاری رویترز گفت: توافق آتش‌بس 12 فوریه 2015 میان طرفین درگیر در اوکراین واقعا کارآمد نیست چون هر روز شاهد شلیک صدها گلوله هستیم. اگر درگیری‌ها با همین شدت ادامه یابد، کاملا مشخص است که ما با یک بحران انسانی مواجه می‌شویم. اگر چنین مساله‌ای رخ دهد، آماده هستیم. البته من نگران برخی خوشبینی‌ها هستم مبنی بر اینکه روند صلح مینسک به نتیجه برسد اما اگر این اتفاق نیفتد، ما اقدامات احتیاطی را مدنظر قرار می‌دهیم.

درگیری‌ها در اوکراین تاکنون هزارن کشته بر جای گذاشته است. این درگیری‌ها همچنین باعث شد تا 5 میلیون تن نیازمند کمک‌های بشردوستانه باشند، 1.3 میلیون نفر هم بی‌خانمان شوند و 800 هزار آواره به وجود آمده است.

سازمان ملل تنها 28 درصد از 316 میلیون کمک مالی را که برای کمک‌های بشردوستانه در سال جاری میلادی نیاز دارد را دریافت کرده است.

واکر ادامه داد: اگر صلحی باثبات داشتیم می‌توانستیم به شرایط انسانی در اوکراین به خوبی پاسخ دهیم. 60 درصد افرادی که بی‌خانمان شده‌اند را بازنشستگان تشکیل می‌دهند و بسیاری از آنها در مناطقی هستند که در کنترل دولت کی‌یف نیست. هیچ بانک یا پول نقدی وجود ندارد و آنها دستمزد و حقوق دریافت نمی‌کنند. یک‌نهم اوکراینی‌ها به صورت مستقیم از این بحران تاثیر پذیرفته‌اند که بسیار بیشتر از حادثه اتمی انفجار نیروگاه اتمی چرونبیل در سال 1986 است.

گزارش‌ها همچنین نشان‌دهنده افزایش سوءاستفاده‌های جنسی و خشونت علیه زنان و تغییر در الگوهای انتقال ویروس ایدز است.

فرستاده ویژه سازمان ملل در اوکراین در این باره گفت: انتقال این ویروس کشنده در گذشته از طریق مصرف‌کنندگان مواد مخدر صورت می‌گرفت اما هم‌اکنون شواهدی مبنی بر افزایش انتقال این ویروس از طرق دیگر است و می‌تواند به صورت بالقوه به انفجار انتقال ویروس ایدر تبدل شود.

انتهای پیام

کد N840345