تاریخ اتحادیه میهنی کردستان منتشر شد

سیاسی

تاریخ اتحادیه میهنی کردستان در قالب کتابی با همین نام از سوی سامان سلیمانی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، در آستانه چهلمین سالگرد تاسیس اتحادیه میهنی کردستان جلد اول کتاب «تاریخ اتحادیه میهنی کوردستان» نوشته سرور عبدالرحمن با ترجمه سامان سلیمانی منتشر شده است. این کتاب به وقایع سال‌های ١٩٧٥ و ١٩٧٦ می‌پردازد.

در این سال‌ها، اتحادیه میهنی کردستان شکل می‌گیرد و این اولین کتابی است که به زبان فارسی در این زمینه منتشر شده و نکات مهم و جدیدی را در مورد وقایع کردستان عراق و منطقه دربرمی‌گیرد.

سامان سلیمانی، مترجم کتاب «تاریخ اتحادیه میهنی کوردستان» در یادداشت خود نوشته است که توجه به تحقیق تاریخی و مکتوب کردن آن، اگر برای هر ملتی لازم و ضروری باشد، برای کردها ضرورتی دوچندان دارد، کم‌کاری‌ها و کاستی‌های گذشته و بی‌توجهی به لایه‌های مهمی از تاریخ این ملت باعث می‌شود که ضرورت این امر دوچندان شود.

کتاب «تاریخ اتحادیه میهنی کوردستان» در چهار فصل تنظیم و نوشته شده است. نویسنده در فصل اول به وضعیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی جنوب کردستان در سال ۱۹۷۵ و دلایل شکست قیام سپتامبر و تاثیر آن بر جامعه کردستان می‌پردازد.

«مرحله بعد از شکست ۱۹۷۵ و سربرآوردن جنبشی نو» عنوان فصل دوم این کتاب است که در بخش‌های مختلف خود به تاسیس اتحادیه میهنی کردستان و تشکیلات و برنامه‌های آن توجه کرده. اتحادیه میهنی کردستان و استراتژی ملی یکی دیگر از بخش‌های دومین فصل از کتاب است.

اتحادیه میهنی کردستان و شعله‌ور ساختن قیام جدید ۱۷۷۶ عنوان سومین فصل کتاب است که بخش‌هایی چون شروع مجدد مبارزه مسلحانه علیه حکومت عراق، سازماندهی مخفی و مبارزه توده‌ای در شهرها و اتحادیه میهنی کوردستان و حوزه اطلاع‌رسانی را شامل می‌شود.

«ارتباط و همکاری اتحادیه میهنی و نیروهای کوردستانی، ارتباط اتحادیه‌ی میهنی و نیروهای اپوزیسیون عراقی، روابط اتحادیه‌ی میهنی با جنبش‌های آزادی‌خواهانه ملت‌های منطقه و... از جمله بخش‌های چهارمین و آخرین فصل از کتاب است.

به گفته سرور عبدالرحمن، در کتاب «تاریخ اتحادیه میهنی کوردستان»، این اتحادیه توانسته قسمت اعظم سنت‌های سیاسی پیش از خود را در کردستان دچار دگرگونی کند و پایه‌گذار سازمانی شود که به معنای واقعی کلمه، مفاهیم مدرن و دموکراتیک را وارد حوزه سیاست در کردستان کرد و با اتکا به مردم و مفاهیم مدرن، برای احقاق حقوق آنها کوشید و راه آینده را ترسیم کرد.

«تاریخ اتحادیه میهنی کوردستان» نوشته سرور عبدالرحمن با ترجمه سامان سلیمانی را نشر دات در ۱۰۰۰ نسخه و به قیمت ۲۱ هزار تومان منتشر کرده است.