توافق ژاپن و اتحادیه اروپا برای گسترش روابط دفاعی و اقتصادی

رهبران اتحادیه اروپا و ژاپن توافق کردند تا روابط اقتصادی و دفاعی خود را ارتقاء دهند و نگرانی خود را بابت افزایش تنش‌ها در دریای چین جنوبی ابراز کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "دونالد تالسک"، رئیس شورای اروپا و "ژان کلود یونکر"، رئیس کمیسیون اروپا از تمایل "شینزو آبه"، نخست‌وزیر ژاپن را در اجازه دادن به ایفای نقش بیشتر ارتش این کشور در صحنه بین‌المللی استقبال کردند.

ژاپن پس از شکست در جنگ دوم جهانی مجبور شد تا قانون اساسی را که آمریکا پیش نویس آن را تهیه کرده بود، بپذیرد و براساس آن نیروهای دفاع شخصی ژاپن حق دخالت و حضور در صحنه نبرد بین‌المللی را ندارند اما اوایل ماه جاری میلادی، کابینه توکیو از لوایح دفاع جدید که نقش دفاعی را برای نیروهای دفاع شخصی بیشتر می‌کند حمایت کرد؛ برنامه‌ای که هم حمایت و هم مخالفت مردم ژاپن را در پی داشت.

این سه تن همچنین نگرانی خود را بابت افزایش تنش‌های منطقه‌ای در دریای چین جنوبی و شرقی ابراز داشته و بر اهمیت اجرای قانون و راه حل‌های صلح آمیز برای این مناقشات دریایی تاکید کردند.

این سه مقام ارشد در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: ما به نظارت و بررسی به اوضاع در دریای چین جنوبی و شرقی ادامه می‌دهیم و نگران اقدامات یکجانبه‌ای هستیم که وضع موجود را تغییر می‌دهد و باعث افزایش تنش‌ها می‌شود. ما هرگونه نقض قوانین بین‌المللی مربوط به یکپارچگی قلمروها و تمامیت ارضی را محکوم کنیم.

چین در حال ساخت چندین جزیره مصنوعی در دریای چین جنوبی است. ژاپن ورهبران اروپایی به تمامی طرفین تاکید کردند تا راه حل‌های سازنده وصلح آمیز یافته و یک مکانیسم مدیریت بحران نظیر خطوط مستقیم ارتباطی ایجاد کنند. آن‌ها همچنان توافق کردند نقش راهبری را در تلاشی جهانی برای مقابله با تغییرات جوی ایفا کنند و ابراز امیدواری کردند که یک توافق تجاری آزاد را تا پایان سال جاری میلادی امضا کنند.

انتهای پیام

کد N840208