اپوزیسیون سوریه ماه آتی میلادی با دی میستورا در استانبول دیدار می‌کند

سوريه

اعضای ائتلاف مخالفان سوریه چهارم ماه آینده (ژوئن) در استانبول با فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه دیدار خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی ایلاف، ائتلاف مخالفان سوریه با ارسال دو نامه جداگانه برای استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه و بان کی مون، دبیرکل این سازمان ضمن اعلام موضع خود نسبت به دیدارهای دی میستورا در ژنو دیدار با وی را در استانبول خواستار شدند. ائتلاف مخالفان سوریه موضع خود را در خصوص نشست‌های ژنو که در ماه جاری میلادی برگزار شد اعلام کرد. ائتلاف مخالفان در دیدارهای دی میستورا شرکت نکرد.

اپوزیسیون سوریه در نامه خود، 16 بند درباره اصول راه حل سیاسی بحران را طبق بیانیه ژنو آورده بود.

در این نامه برنامه دیدارهای دی میستورا در استانبول شامل دیدار وی با خالد خوجه، رئیس ائتلاف مخالفان سوریه، اعضای هیات سیاسی‌ این ائتلاف و گروه‌های سیاسی آن و هیات حاضر در این دیدار همچنین نشست وی با احمد طعمه، "نخست وزیر" ائتلاف مخالفان سوریه و برخی از نمایندگان گروه‌های نظامی میانه رو که با شرکت در مذاکرات ژنو و یا آتش بس موقت (از جمله طرح پیشنهادی منطقه توقف جنگ از سوی دی میستورا) مخالف بودند، آورده شده است.

براساس اعلام منابعی در ائتلاف مخالفان سوریه، مذاکرات درباره راه حل سیاسی بحران سوریه، ملاک‌های ژنو 2 از نظر ائتلاف، سند اصول اولیه حل بحران، رویکرد ائتلاف درباره مرحله انتقالی، حفظ امنیت نهادها و ادارات مدنی، توقف تیراندازی‌ها و نیز مسایل انسانی چون ارسال امدادهای بشردوستانه و قطعنامه‌های بین‌المللی در این رابطه بررسی خواهد شد.

علاوه بر این ائتلاف، راه اندازی دفتر ویژه‌ دی میستورا در استانبول را خواستار خواهد شد.

فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه از ابتدای ماه جاری میلادی دیدارهایی را با مخالفان سوریه در ژنو آغاز کرده است. همچنین وی با مقامات کشورها مختلف، طرف‌های سیاسی داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی دیدار و درباره نتیجه سیاسی بحران سوریه گفت‌وگو کرد.

آخرین دیدارهای وی نیز نشست‌هایی جداگانه با مقامات ایران و امارات بود.

دی میستورا اعلام کرد: نبود راه حل سیاسی باعث شده درگیری در سوریه پیچیده‌تر از قبل شود.

وی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: ناتوانی همه در توقف خشونت در سوریه و دستیابی به راه حل سیاسی دو مساله بسیار مهم است و نیازمند آن است که همه طرف‌های تاثیرگذار و با نفوذ قبل از آنکه فرصت‌ها از دست برود، با یکدیگر همکاری کنند.

وی از آغاز رایزنی ها میان طرف های مختلف سوریه در ژنو و ادامه این رایزنی‌ها تا پنج یا شش هفته خبر داد.

انتهای پیام

کد N840158